Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Davanje otkaza

Gaze vas ravnatelji, pravilnici, zakoni, inspekcije i sve ostalo što je u hijerarhiji iznad vas?

Moderators: Gavran, some1

Davanje otkaza

Postby Roshula » ned pro 12, 2010 6:18 pm

Dakle iz raznih, prvenstveno privatnih, razloga odlučila sam dati otkaz. Imam ugovor na neodređeno u kojem piše da mi otkazni rok iznosi 15 dana i Zaposlenica može otkazati ovaj Ugovor o radu vodeći računa o otkaznom roku i mogućnošću prekida rada u vrijeme zimskih, proljetnih i ljetnih praznika. Ono što mene sada muči je da li da čekam kraj nastave i tada dam otkaz ili da to učinim već ovih dana. Naime ravnatelj je jasno dao do znanja da se očekuje svakodnevni dolazak na posao u vrijeme zimskih praznika i mislim da bi mogao i od mene zahtijevati da dolazim (što mi ne dolazi u obzir). Što mislite kakva su mi prava i što je najbolje učiniti? Što on može učiniti ako ja jednostavno ne dolazim tih 15 dana (nenastavnih dakako)?
Roshula

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: Matematika

Re: Davanje otkaza

Postby poison » ned pro 12, 2010 6:21 pm

dati ti otkaz? ;)
daj ti lijepo otkaz sada, i za dva tjedna digneš sidro, i nitko ti ništa ne može. što je sigurno, sigurno je.
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 558 time
Have thanks: 260 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby Roshula » ned pro 12, 2010 6:29 pm

A to je i neki moj zaključak, al sam dobila komentar da sam blesava, da zašto ne bih dobila plaću za još 10 dana ako mogu.... Što mi naravno ne bi loše došlo, ali ne želim neke probleme i komplikacije.
Roshula

Postby poison » ned pro 12, 2010 7:02 pm

i onda se ne pojaviš 27. na poslu, i dobiješ izvanredni otkaz zbog nedopuštenog/neopravdanog/ne-neznamtijavećšto odsustva s posla, i opet si na istom.
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby Roshula » ned pro 12, 2010 7:13 pm

A da i meni se čini da bi tako bilo. Vjerojatno ću to već sutra riješiti, uz to da možda pokušam predložiti ako bi se moglo službeno s kasnijim datumom riješiti uz dozvolu da ne dolazim te dane. Ne znam da li uopće ima smisla to pokušat predložit, ali nemam što izgubit...
Roshula

Postby Gavran » ned pro 12, 2010 8:04 pm

Ma koje probleme i komplikacije? Onog trenutka kad daš otkaz ravnatelju više nisi zanimljiva (iz tona tvog posta pretpostavljam da je riječ o osobi brdsko-planinskog mentaliteta; ako nije, onda ne vidim u čemu je problem) i on se neće kačiti s tobom jer zna da ti više ništa ne može, dok ti njemu, s druge strane, možeš napraviti pičvajz, ono, rušiti autoritet, vikati po školi "car je gol" i slično. Ne, generalno, kad si na odlasku i kad znaju da ti više ništa ne mogu (recimo, prijetiti otkazom i slično) takvi odjednom postanu pristojni i odmjereni.
U nama vrijeme se mijenja i svi su opet spremni da se bore za san
U nama vrijeme se mijenja, sa barikada reći ćemo
No pasaran
Gavran
Site Admin

Has thanked: 13 time
Have thanks: 402 time
Struka: Fizika

Postby ifundurulic » čet pro 23, 2010 12:23 pm

ja sam u slicnoj situaciji, samo sta mi je otkazni rok 2 mjeseca. sta s tim da radim? ne mogu se prijaviti na bilo koji natjecaj, jer dok me oni oslobode vise ni novi posao nece biti dostupan :-(
ideje?
ifundurulic

Have thanks: 5 time
Struka: matematika i fizika

Postby Gavran » čet pro 23, 2010 8:14 pm

Cekaj, s kim si ti potpisivao ugovor s otkaznim rokom od dva mjeseca? Kod privatnika?

Gle, jedino sto ti zbilja mogu napraviti ako odes prije vremena je da te tuze, a to sigurno nece. To se jednostavno ne radi.
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby some1 » pet pro 24, 2010 1:30 am

ifundurulic:

Zakon o radu, članak 114:

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

Otkazni rok je 2 tjedna ukoliko poslodavac daje otkaz, a radnik je na poslu proveo manje od godinu dana. Ali ako ti daješ otkaz, onda ne može biti duže od mjesec dana. Nijedan sklopljeni Ugovor, Pravilnik ili neki drugi podzakonski akt ne može biti IZNAD Zakona o radu.
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 89 time
Struka: matematika i informatika

Postby Gavran » pet pro 24, 2010 12:29 pm

"ako on za to ima osobito važan razlog"? A ako nema?
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby poison » pet pro 24, 2010 12:55 pm

to je valjda u stilu: ako si našao bolji posao, seliš sutra u australiju ili nešto slično, ne može otkazni rok biti dulji od mjesec dana, ali ako si upravo dobio na lotu i želiš prestati raditi dok je svijeta i vijeka, ili si jednostavno izložen tolikom mobbingu da ćeš ubiti šefa ako se još jednom krene iživljavati na tebi, pa si odlučio da je bolje umrijeti od gladi psihički zdrav nego biti sit u vrapču, e, onda moraš odraditi puni otkazni rok.
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby iko » pon sij 03, 2011 8:25 pm

some1 je napisao/la:ifundurulic:

Zakon o radu, članak 114:

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

Otkazni rok je 2 tjedna ukoliko poslodavac daje otkaz, a radnik je na poslu proveo manje od godinu dana. Ali ako ti daješ otkaz, onda ne može biti duže od mjesec dana. Nijedan sklopljeni Ugovor, Pravilnik ili neki drugi podzakonski akt ne može biti IZNAD Zakona o radu.

Nije baš tako: Članak 7. stavak 3. ZORa:
Ako je neko pravo iz radnog odnosa različito uređeno ugovorom o radu, pravilnikom o radu, sporazumom sklopljenjenim između radničkog vijeća i poslodavca, kolektivnim ugovorom ili ZAKONOM, primjenjuje se za radnika najpovoljnije pravo, ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije određeno.
iko
Mentor

Have thanks: 119 time
Struka: fizika

Postby some1 » uto sij 04, 2011 2:13 pm

Da, ali što ako je za radnika povoljnije da otkazni rok traje što kraće?
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 89 time
Struka: matematika i informatika

Postby iko » uto sij 04, 2011 3:00 pm

Otkazni rok je vrijem potrebno poslodavcu da nađe zamjenu za radnika, a radniku da si može možda naći novo zaposlenje jer za vrijeme otkaznog roka radi i dobiva plaću.
Dakle da ne bude iznenađenja ni sjedne ni s druge strane. No zato postoji sporazumni raskid ugovora o radu gdje se poslodavac i radnik slobodno dogovaraju bez obzira na Zakon o radu, dakle i bez otkaznog roka. Ako nema posebnih razloga otkaznog roka ne treba ni biti. Zato je to preporuka, dogovor s ravnateljem. Ako pak ravnatelj želi iz neke osvete pošto poto zadržati radnika na poslu po propisanom otkaznom roku onda se taj razlog može i pobijati sudski.
Moje uključivanje u diskusiju imalo je namjeru da kažem da nije Zakon o radu iznad svega jer on obvezuje samo ako nekim ugovorom nije drukčije uređeno.
Neki se snalaze tako da odu na bolovanje ili godišnji odmor.
iko
Mentor

Have thanks: 119 time
Struka: fizika

Return to I fought the Law and Law won