Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Engleski jezik- skolska zadaca u 5. razredu

Rasprava po predmetima

Moderators: Gavran, some1

Engleski jezik- skolska zadaca u 5. razredu

Postby Mimah » pon stu 30, 2009 5:55 pm

Kada se piše školska zadaća u 5. razredu iz engleskog? U 1. ili 2. polugodištu? Na porodiljskom sam dopustu i jednostavno mi je isparilo iz glave, a kolegica na zamjeni je friška i ne zna. Piše li to igdje ili je to dogovor na razini škole/ ŽSV-a? Hvala!
Mimah

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: engleski (i hrvatski)

Re: Engleski jezik- skolska zadaca u 5. razredu

Postby amistad » pon stu 30, 2009 9:18 pm

Možeš ih pisati i više, ovisno kako ti je kolegica koja te mijenjala planirala. Ja kod petaša pišem dvije, jednu u 1. polugodištu, jednu u drugom. Za prvu obično napravim nešto lakše tipa Q/A, čitanje s razumijevanjem,a u drugom stavim vođeni sastavak bilo na temelju slikovnog predloška ili natuknica...
Ne postoji neko zadano pravilo koliko ih mora biti, neki učitelji vole školske zadaće pa imaju i 4 godišnje, to ovisi o tvojim preferencijama, to ti je dogovor na razini tebe :lol2:
By failing to prepare, you are preparing to fail.
Benjamin Franklin
amistad
Savjetnik

Has thanked: 84 time
Have thanks: 211 time
Struka: engleski jezik

Postby sole » pon stu 30, 2009 9:47 pm

Naša savjetnica (Primorsko goranska županija) inzistira na dvije zadaćnice godišnje, a u 5. razredu jedna u drugom polugodištu. Ja im ipak dam jednu i u 1. polugodištu i to na temu "Hello, this is me!" - sasvim kratko napišu nešto o sebi s time da im dam pitanja, a i pripremamo se za zadaćnicu jedan sat prije pisanja
A teacher is a very special person who uses his or her creativity and loving, inquiring mind to develop the rare talent of encouraging others to think, to dream, to learn, to try, to do!
sole
Mentor

Has thanked: 14 time
Have thanks: 31 time
Struka: strani jezici

Postby Mimah » pon stu 30, 2009 10:44 pm

sole, tvoja savjetnica je i moja (gđa A. A., jel'?) ok, kolegica nije pisala šk. zadaću ovo polugodište, dočekat će mene. hvala, kolegice! (još se možda javim u 2. polugodištu da mi malo date ideja za pisanje :wink: ).
Mimah

Postby amistad » pon stu 30, 2009 11:44 pm

sole je napisao/la: Ja im ipak dam jednu i u 1. polugodištu i to na temu "Hello, this is me!" - sasvim kratko napišu nešto o sebi s time da im dam pitanja, a i pripremamo se za zadaćnicu jedan sat prije pisanja

Me too, me too :) s pitanjima tipa. What's your name? How old are you? Where do you live/come from? Have you got any brothers/sisters/pets... What's your favorite...? ...S tim da sve to prije vježbamo na satu
Benjamin Franklin
amistad
Savjetnik

Postby sole » uto pro 01, 2009 9:23 pm

Je savjetnica je famozna AA, strah i trepet u 3 županije!

Evo, moji danas pisali, nema niti jedne dvojke ni jedinice. Baš sam zadovoljna! Njima je to 5. godina učenja, mogu već napisati lijep sastavčić!
A teacher is a very special person who uses his or her creativity and loving, inquiring mind to develop the rare talent of encouraging others to think, to dream, to learn, to try, to do!
sole
Mentor

Postby Klasičar » sri vel 10, 2010 3:49 pm

Mi smo prvu zadaćnicu pisali u trećem razredu srednje. Bilo je 4-5 tema, min. 300 riječi,
Nisam znao da to sada pišu i petaši, doduše uče engleski od prvog (ja od četvrtog) razreda.
Ali smo prilično puno pisali sastavke, pogotovo u 7. i 8. razredu.
Učitelji otvaraju vrata, a vi učenici morate ući sami. (kineska narodna)
Klasičar
Pripravnik

Struka: Budući nastavnik ;)

Postby Mimah » pet vel 19, 2010 10:24 pm

U mojoj školi se pisala školska zadaća uvijek u 5. razredu, samo se sada od petaša vjerojatno očekuje više. :)
Mimah

Postby M&M » pet tra 16, 2010 8:59 am

Ja sam isto friška, a mene pak muči izmišljanje tema za zadaćnice (u biti, trenutno se borim s temom za 8.razred). Radim po Projectu (nisam ga sama birala) a njihove lekcije me baš i ne inspiriraju. Sada radimo 5.cjelinu - Our environment, pa sam im mislila ponuditi nešto ekološko. No ne znam koliko o tome znaju i koliko ih to uopće zanima. Blje... :S
Edit: I ja s vama odozgo dijelim savjetnicu AA. Zapravo, u iščekivanju sam njezinog posjeta mojoj školi i malo me strah... :grizenokte:
M&M

Struka: Engleski jezik

Postby sole » pet tra 16, 2010 2:20 pm

Ja to sad radim u 7. razredu i sad im namjeravam dat zadaćnicu. (7. su oni šta uče od prvog razreda pa su im knjige iste ko kod osmaša tako da nam se to podudara). Meni je baš Project po pitanju tema super i uvijek nađem dobrih ideja za zadaćnicu, ali eto...ukusi se razlikuju. Ja im planiram dati sljedeće: dati ću im natuknice i informacije o nekoj životinji koja je ugrožena, recimo bjeloglavi sup ili sredozemna medvjedica ili tako nešto te ću im dati dvije mogućnosti. Ili da napišu letak u obliku pisma (po uzoru na onaj tekst "Save the orphan bears") putem kojeg će tražiti pomoć za tu životinju ili da napišu izmišljeni intervju sa nekom osobom koja se brine o tim životinjama. Zadaćnica ne mora uvijek biti po principu evo ti naslov pa ti piši. Lani sam s osmašima pisala zadaćnicu nakon one sound story. Donijela sam im hrpetinu slika sa raznim dvorcima, ruševinama, bajkovitim jezercima i slično. Sami su birali sliku i zatim oko te slike razvijali horor priču. Bilo je nekoliko stvarno super priča od po dvije, tri stranice, čak su i mene iznenadili. Ako im daš temu "zaštita okoliša" nećeš puno postić jer neće znati što da pišu. Uvijek im treba malo suziti temu i usmjeriti ih. Nadam se da sam pomogla...ako te još šta zanima pitaj.

Btw. AA je zadnje vrijeme jako dobre volje, susretljiva i ljubazna. Pripravnica kojoj sam bila mentor ide na drugo radno mjesto pa dosta komuniciramo oko te papirologije. Mislim da se ne moraš brinut, valjda ju više ne boli kičma pa se oraspoložila :)
sole
Mentor

Postby amistad » pet tra 16, 2010 9:59 pm

I ja se baš čudim da project nekom nije inspirativan, meni je nepresušno vrelo, a zato mi je i jako važan ovaj odabir udžbenika, poludit ću ak ću morat prijeć na dip in... to samo pokazuje ono što smo već raspravljali na temi o udžbenicima i različitim stilovima podučavanja.

Ali da se vratim na temu, ja sam već pisala zadaćnicu sa sedmašima (kao što reče sole, radi se o istom udžbeniku s drugim koricama) i za to sam iskoristila baš tu cjelinu u kojoj je sound story, s tim da sam ja na ploču stavila veliki poster grada, a oni su ga morali opisati konstrukcijama koje smo obrađivali u toj cjelini, znate ono There is/are.. verbing, I can see/hear/smell....verbing. (slične zadatke su imali i u vježbenici). Super su napisali. A cjelinu Environment možeš iskoristit i za provjeru pasiva, možeš im dati tekst u aktivu vezan uz temu, a oni da ga napišu u pasivu (npr ak nemaš inspiracije, možeš iskoristiti onaj listening task iz Orphan Bears o ekološkoj katastrofi. Ja im isto nikad ne dajem odriješene ruke, uvijek imaju ili natuknice ili sličice, uglavno jasno definirano kakav tekst očekujem. Inače se oni malo pogube i puno griješe.
Benjamin Franklin
amistad
Savjetnik

Postby Klasičar » sub tra 17, 2010 5:03 pm

Dajte osmašima neka vam napišu cv (npr. za neki ljetni posao) ili nešto o budućnosti (ipak upisuju srednju školu).
Svatko je od njih o tomu razmišljao, pa im ne bi trebalo bit teško, a u drugu ruku, dobro je da o tome razmišljaju.
Klasičar
Pripravnik

Postby sole » sub tra 17, 2010 7:19 pm

E, klasičaru ne ide to baš tako. Teme zadaćnica trebale bi na neki način biti povezane sa gradivom koje se obrađuje. Ne možeš osmašima dati sastav o budućnosti kad se futur radi u 6. razredu. Eto, moji su šestaši baš u prvom polugodištu radili futur i pisali zadaćnicu na temu When I grow up...Mislim da su osmaši takvu temu malo prerasli. Što se tiče pisanja CV-a to može u jednu ruku biti prelagano jer će oni to pisati u obliku sastavka o sebi, tipa tko sam što sam, volim i ne volim - što se piše u petom razredu. S druge strane - njima je napisati pravi cv teško jer to nisu učili ni na hrvatskom. A da ne govorim kako to uopće nema veze s gradivom koje rade.
sole
Mentor

Postby Klasičar » pon tra 19, 2010 2:19 pm

Da, imaš pravo. Meni je iskreno još neshvatljivo da oni pišu zadaćnice, kad sam ja svoju prvu pisao
prije kraja prvog polugodišta u trećem srednje. Je li to tako zbog toga što novije generacije uče
engleski od prvog razreda, pa ranije usvajaju gradivo ili su moji profesori u osnovnoj pa i srednjoj
zanemarivali zadaćnice iako smo ih trebali pisati? Koliko se sjećam, nas je prof. uglavnom u osnovnoj
filala vokabularom, a tek smo na kraju osmog ozbiljnije učili gramatiku, što je bila greška zbog koje sam
ispaštao cijeli prvi razred srednje škole.
Sve u svemu, neka pišu zadaćnice. Ipak po državnoj maturi moraju pisati esej od 250 riječi i bolje neka se
pripremaju na to što više i što ranije. Pozdrav.
Klasičar
Pripravnik

Postby sole » pon tra 19, 2010 3:22 pm

Ja sam davno prije tebe išla u školu i pisala sam zadaćnice od 5. osnovne. I iz hrvatskog i iz oba strana jezika, i izbornog i redovnog. Kod tebe je to netko očito zanemario. Ne znam baš da su neko vrijeme one bile izbačene iz programa. Nema to nikakve veze sa uvođenjem ranog učenja jezika. A u srednjoj sam ih pisala ja mislim 4 godišnje. Kako je sad, ne znam.
sole
Mentor

Postby some1 » pon tra 19, 2010 10:49 pm

Krenuo u školu 1989. Engleski u školi dobio u 4. razredu. Zadaćnice pisali već u 5. razredu. Ali ne zadaćnice sa natuknicama i takvim usmjerenjima, već PRAVE zadaćnice kakve se pišu i iz HJ.
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 89 time
Struka: matematika i informatika

Postby poison » uto tra 20, 2010 10:25 am

mi smo školske zadaće iz njemačkog pisali od 6. razreda, ali to su u osnovi bili ispiti znanja - i to uglavnom suha gramatika, možda malo razumijevanja čitanja. od "običnih" ispita su se razlikovali samo po tome što smo ih pisali kemijskom u zadaćnice, a ne olovkom na list papira.
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 543 time
Have thanks: 251 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby Klasičar » uto tra 20, 2010 3:35 pm

Nije mi jasno zašto onda kod nas nije takva situacija.
Očigledno je da netko nije poštovao plan i program kad
sam bio u osnovnoj, a vjerojatno ga i sada ne poštuje
jer moj brat sedmaš nije pisao ni jednu zadaćnicu dosad.
I čini mi se da djeca u mom kraju ni u sedmom osnovne
ne znaju poštenu rečenicu sastavit (opet moj brat) iako
jezik uči 7 godina, a i ostala je njegova ekipa takva...
Klasičar
Pripravnik

Postby poison » uto tra 20, 2010 6:16 pm

to ti je vjerojatno do nastavnika, dragi klasičaru.
ja sam učila njemački 5 godina u osnovnoj, došla u srednju i bar tri godine bacala profesoricu u očaj, jer, iako sam rasturala gramatiku, savršeno razumjela slušane i pročitane tekstove, i imala popriličan (poprilično pasivni, no ipak...) vokabular, trebale su joj četiri godine da iz mene iscijedi više od jedne jednostavne s-p-o rečenice u nizu na njemačkom.
a radilo se o tome da je kod nastavnice koja mi je predavala u osnovnoj komunikacija bila zadnja rupa na svirali. čitali smo tekstove i prevodili ih do iznemoglosti. ispitivala nas je riječi uzduž i poprijeko. gramatika nam je išla na uši, prezent i preterit smo morali u pola noći recitirati. ali složiti tri rečenice? ha-ha! odgovoriti na pitanje nečim što nije rečenica prepisana iz teksta? kome to treba?
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 543 time
Have thanks: 251 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby Klasičar » uto tra 20, 2010 8:17 pm

Meni ti je situacija potpuno drukčija. Od gramatike jedva g. Objašnjavala je samo
osnove. A onda se u 8. razredu uspaničila i objasnila silu gramatike koju opet nije
nitko shvatio, i cijeli sam prvi srednje išao na lekcije da pohvatam gramatiku. I uspio
sam. U osnovnoj nas je filala vokabularom do iznemoglosti, ispitivala bi po 200-300 riječi
iz rječnika koje smo pisali, a to je ipak previše za jednog 10,12-godišnjaka. I opet ih
masu znam pasivno. Išla je strašno duboko, praktični smo znali sve riječi od igle do lokomotive.
Dok sam npr. španjolski naučio preko sapunica. Uvijek sam tjerao majku da prevodi što oni
govore (nisam znao čitati) i stvarno sam utvrdio širok vokabular. Uzeo sam privatne lekcije iz
gramatike i sad španjolski prilično aktivno govorim. Svejedno, dobro se snalazim s engleskim,
iako sam pisao jednu jedinu zadaćnicu dosad. Doduše, puno lektira na eng. čitamo, do 2 u polugodištu,
ali to opet ne može zamjeniti pisanje i zadaćnice...

Meni je zanimljivo kako se gore u Zagorju nerijetko kao prvi jezik uči njemački. Svakako to ima smisla,
ali imam prijateljicu koja ne zna beknut engleski, a i to je u 21. stoljeću apsurd. Njemački joj je prvi
strani jezik, drugi i nema.
Pozdrav!
Klasičar
Pripravnik

Next

Return to Nastavni sadržaji