Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Kriteriji za ocjenjivanje

Diskusije o plaćama, uvjetima rada, perspektivi, obrazovanju u Hrvatskoj, strategiji, državnoj obrazovnoj politici...

Moderators: Gavran, some1

Kriteriji za ocjenjivanje

Postby aurora » pon stu 01, 2010 9:04 pm

Prema novom pravilniku, pojedinačno, učitelji moraju donijeti sa sustručnjacima zajedničke kriterije za ocjenjivanje, te ih trebaju uskladiti na razini škole, na lokalnoj (općinskoj, gradsoj i županijskoj) i na kraju, na nacionalnoj razini.
Logično bi bilo da usklađivanje ide odozgo prema dolje, dakle, da "netko gore" prvo načini katalog znanja i nekakav okvir, pa da se usklađivanje spušta na niže razine do pojedinačnog učitelja.
Ali, neš ti logike..
Idemo naopako.
Prvo dogovaramo na razni škole, detalj po detalj, predmet po predmet, onda ćemo na županijskoj razini, pa ćemo da državnoj. Pa ćemo valjda donijeti neki državni standard znanja i kriterije za ocjenjivanje koje će država poslati natrag nizbrdo do baze ...
aurora
Mentor

Has thanked: 87 time
Have thanks: 89 time
Struka: razredna nastava

Re: Kriteriji za ocjenjivanje

Postby Gavran » pon stu 01, 2010 10:15 pm

Mrtvo slovo na papiru, kao i sve ostalo u ovoj državi.
U nama vrijeme se mijenja i svi su opet spremni da se bore za san
U nama vrijeme se mijenja, sa barikada reći ćemo
No pasaran
Gavran
Site Admin

Has thanked: 13 time
Have thanks: 401 time
Struka: Fizika

Postby aurora » uto stu 02, 2010 10:58 am

nije baš tako mrtvo..mi se u školi počinejmo lagano bosti oko tih kriterija... ego nam je svima u opsanosti
aurora
Mentor

Postby Gavran » uto stu 02, 2010 11:37 am

Gle, bost ćete se, bosti i bosti, a kriterije izbosti nećete.

Jedino što funkcionira su unificirani pismeni ispiti. Ništa drugo.
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby fef » uto stu 02, 2010 2:09 pm

Gavran je napisao/la:Gle, bost ćete se, bosti i bosti, a kriterije izbosti nećete.

Jedino što funkcionira su unificirani pismeni ispiti. Ništa drugo.

Slžem se, ali da na tvoje učenike pazim ja, ti na neke druge, a netko drugi na moje iz treće škole. Tak je to bilo nekada.
fef
Mentor

Has thanked: 0 time
Have thanks: 58 time
Struka: matematika

Postby Gavran » uto stu 02, 2010 2:39 pm

Zbilja je bilo? Na običnim ispitima? Kada?

Bože dragi, što su sve uspjeli uništiti?
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby bubamara » uto stu 02, 2010 3:20 pm

Bilo je bilo. Danas ja čuvam učenike dok pišu ispite iz kemije za plasman na županijskom natjecanju. Nema tko, tako kažu. To nema veze sa zdravim razumom. Doduše, ja nikome ne pomažem i ne govorim, ali ima ljudi koji silom hoće na županijsko pa djeci sve kažu i onda se tamo izblamiraju.

Mi smo imali aktiv u školi i raspravljali o tom ocjenjivanju, ali na kraju se ništa nismo dogovorili, već odlučili da bumo radili kao i do sada. Ja sam u aktivu s prof biologije. Imamo sasvim različite kućice u imeniku (ja imam praktični rad i rješavanje problema, 4 rubrike, a biolozi imaju dvije određene i jednu praznu) i različite savjetnike koji različito tumače pravilnik. Pa se ti sad uskladi i dogovori.
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".
bubamara
Ministar

Has thanked: 438 time
Have thanks: 492 time
Struka: kemija

Postby fef » uto stu 02, 2010 5:25 pm

Gavran je napisao/la:Zbilja je bilo? Na običnim ispitima? Kada?

Bože dragi, što su sve uspjeli uništiti?

Prije 40 godina, došli neki nepoznati ljudi podijelili ispite i "piši bez mrdanja".

Danas, na provjeri iz geografije za NCVVO dežuram ja , pravim se važan te cijelom razredu šapnem sve što znam i ne trzam ak si malu pomažu, a kolegica isto to meni vrati na fizici i onda ispravljači to obrade i ispadne da smo mi ŠKOLA malo ispod prosjeka. Možda zato jer nismo dobri pomagači?
fef
Mentor

Postby elarac » uto stu 02, 2010 5:34 pm

aurora je napisao/la:Prema novom pravilniku, pojedinačno, učitelji moraju donijeti sa sustručnjacima zajedničke kriterije za ocjenjivanje, te ih trebaju uskladiti na razini škole, na lokalnoj (općinskoj, gradsoj i županijskoj) i na kraju, na nacionalnoj razini.

Ja sam razumjela da se radi samo o elementima ocjenjivanja, a ne i okriterijima.
elarac
Savjetnik

Has thanked: 77 time
Have thanks: 50 time

Postby Gavran » uto stu 02, 2010 5:38 pm

Ne, čekaj, sad me zbilja zanima to prije 40 godina, to razdoblje protunarodnog mraka i antinacionalnog ugnjetavanja.

Dakle, to su bili ispiti za maturu? Tko je sastavljao zadatke? Je li bilo unificirano za cijelu državu?
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby elarac » uto stu 02, 2010 5:41 pm

A išla sam i konzultirati pravilnik

Članak 3.
(2) Elemente ocjenjivanja određenoga nastavnoga predmeta te načine i postupke vrednovanja izrađuje učitelj/nastavnik određenoga nastavnoga predmeta s učiteljima/nastavnicima istoga nastavnoga predmeta, odnosno odgojno-obrazovnoga područja na lokalnoj, regionalnoj, odnosno nacionalnoj razini.

Članak 11.
(2) Učitelji/nastavnici na početku školske godine na stručnim aktivima pojedinih nastavnih predmeta utvrđuju elemente, načine i postupke u procesu zaključivanja ocjene.

Ja aurora ne znam zašto se vi bodete kada vam u pravilniku nitko ne spominje donošenje jedinstvenih kriterija. Ovdje se proipisuju samo elementi te načini i postupci vrednovanja ali nikakvi kriteriji!
elarac
Savjetnik

Postby fef » uto stu 02, 2010 6:36 pm

Gavran je napisao/la:Ne, čekaj, sad me zbilja zanima to prije 40 godina, to razdoblje protunarodnog mraka i antinacionalnog ugnjetavanja.

Dakle, to su bili ispiti za maturu? Tko je sastavljao zadatke? Je li bilo unificirano za cijelu državu?

Meni je to bilo u 8. razr. OŠ. Ne znam je li bilo unificirano za cijelu državu ili samo za Hrvatsku.
fef
Mentor

Postby elarac » uto stu 02, 2010 6:45 pm

Koliko ja znam u moje doba (doduše bijah oslobođena mature ali moja sestra blizanka je išla na maturu) nije bila matura unificirana i nisu dolazili nastavnici iz drugih škola. Ali nije se pomagalo učenicima kao danas. To je bila stvar sustava vrijednosti - stvar časti. Danas je sve poremećeno a velikim dijelom sami smo si krivi. Ja bih smatrala sramotom da učenicima pomažem na maturi ili da zažmirim dok prepisuju. Tu si fef ti sam odgovoran, ne samo sustav.
Zadnja izmjena: elarac; uto stu 02, 2010 6:47 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
elarac
Savjetnik

Postby elarac » uto stu 02, 2010 6:47 pm

fef je napisao/la: Meni je to bilo u 8. razr. OŠ. Ne znam je li bilo unificirano za cijelu državu ili samo za Hrvatsku.

Da bilo je, i ja sam to pisala. To je bilo unificirano na nivou cijele države - svi su osmi razredi to pisali.
elarac
Savjetnik

Postby Gavran » uto stu 02, 2010 6:58 pm

Dakle, u Jugoslaviji je postojala državna mala matura :x

Pa jel moguće da smo mo fakat prije 40 godina bili u rangu Evrope, a danas smo u 19. stoljeću? :x
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby fef » uto stu 02, 2010 7:36 pm

elarac je napisao/la:Koliko ja znam u moje doba (doduše bijah oslobođena mature ali moja sestra blizanka je išla na maturu) nije bila matura unificirana i nisu dolazili nastavnici iz drugih škola. Ali nije se pomagalo učenicima kao danas. To je bila stvar sustava vrijednosti - stvar časti. Danas je sve poremećeno a velikim dijelom sami smo si krivi. Ja bih smatrala sramotom da učenicima pomažem na maturi ili da zažmirim dok prepisuju. Tu si fef ti sam odgovoran, ne samo sustav.

To se događalo na ispitima vanjskog vrjednovanja za OŠ šk. god.2007./08. na nivou države i na osnovi takove sprdačine su napravljene silne analize i izvješća.
Nisam imao čast sudjelovati u tome, samo sam dao primjer kako se radilo. Kolegice su se natjecale u pomaganju.
Ako je sustav htio dobiti prave pokazatelje mogao je poslati ispitivače iz jednih škola u druge.
fef
Mentor

Postby aurora » uto stu 02, 2010 7:46 pm

Gavran je napisao/la:Dakle, u Jugoslaviji je postojala državna mala matura :x

Pa jel moguće da smo mo fakat prije 40 godina bili u rangu Evrope, a danas smo u 19. stoljeću? :x

je...postojala je velika matura na kraju srednje škole. ne državna ali je..ocjena iz mature pribrajala se bodovima za upis na faks zajedno s ocjenama iz ključnih predmeta i bodovima na pismenom i usmenom ispitu.
i postojali su državni ispiti po predmetima koje se pisalo na kraju školske godine u svakom razredu. zvali su se republički testovi. ulazili su u zaključnu ocjenu.
mala matura je postojala ranije, prije mog doba..na kraju osmogodišnje škole.
i testirali su spsobnosti u petom i osmom razredu, pisali su se testovi inteligencije i imali smo profesionalnu orijentaciju, govorili su nam koja grupa predmeta nam bolje ide, gdje su naše sposobnosti izraženije a gdje nisu.
i pisali smo domaće zadaće, brdo domaćih zadaća, i učili za iznenadna ispitivanja svaki dan a ne samo za ispit
da ne misli tko da smo pisali na glinenim pločicama...
aurora
Mentor

Postby elarac » uto stu 02, 2010 7:50 pm

fef je napisao/la: To se događalo na ispitima vanjskog vrjednovanja za OŠ šk. god.2007./08. na nivou države i na osnovi takove sprdačine su napravljene silne analize i izvješća.
Nisam imao čast sudjelovati u tome, samo sam dao primjer kako se radilo. Kolegice su se natjecale u pomaganju.
Ako je sustav htio dobiti prave pokazatelje mogao je poslati ispitivače iz jednih škola u druge.

Ma slažem se sa tobom. Ali dajem primjer nekadašnje mature i tada nije bilo vanjskog vrednovanja i nije se prepisivalo. Hoću reći da nije sustav nešto samo po sebi krivo. Zapravo je jer danas ljudi puštaju da se prepisuje masovno i danas bi nam trebao drugačiji sustav. Ali, greška je i u nama jer mi dozvoljavamo tu sprdačinu, a često smo jedni od glavnih likova u njoj. Nekoć se nije moglo zamisliti da nastavnik napravi sprdačinu od ispita... S druge strane sustavu je onda bilo stalo da ispita pravo znanje i pravo stanje. Danas imamo sustav kojemu nije do ničeg stalo, niti da ispita pravo stanje niti išta drugo. I nastavnike kojima se živo j*** za sve i tako imamo igre koje se zovu vanjsko vrednovanje.
elarac
Savjetnik

Postby elarac » uto stu 02, 2010 7:52 pm

aurora je napisao/la:i pisali smo domaće zadaće, brdo domaćih zadaća, i učili za iznenadna ispitivanja svaki dan a ne samo za ispit
da ne misli tko da smo pisali na glinenim pločicama...

Je, jer onda nismo imali pravilnik o ocjenjivanju!
elarac
Savjetnik

Postby bubamara » uto stu 02, 2010 9:19 pm

Ma ne radimo mi sprdačinu, barem se kod mene testovi još uvijek pišu prema dogovorenim pravilima, nego od nas rade sprdačinu. JA ne valjam ako dijete dobije jedinicu, JA ne valjam ako netko ide na popravni iz mog predmeta, JA sam odgovorna za nečiji nerad. U tome je problem. E pa ja ne želim više biti odgovorna za sve te stvari.
Danas u sred sata dođe jedna mama na razgovor. Njoj se sprdnulo i nema sad tu mile lale. Roditelj je zakon.
Pa dobro jel se mogu sprešetavati tako roditelji po školi i upadati ljudima na nastavu? Niti su informacije niti je pozvana. Ona došla, onako usput.

Učenik ponavljač i ove godine ništa ne uči i mi se danas na sjednici pitamo što ćemo s njim? A mama kaže da on zapravo sve zna, ali da smo mi krivi što je pao razred.
I sad se potegne pitanje kriterija ocjenjivanja tog učenika. Ma dajte, pa što je ovo? Ja se ne snalazim više u svim tim pizdarijama i ne vidim se u ovom poslu ako to krene u smjeru da me svatko proziva gdje stigne i optužuje me za stvari za koje nisam odgovorna.
Ako ne uči pao bu opet razred i kaj sad? U zbornici je nastala tišina i svi se čudom čude s kojom sam lakoćom to rekla. Pa dobro što sam trebala reći?

Kriterija nema. Ima ucjena, ultimatuma, prijetnji, spletki i svih drugih gadosti.
To je nama naša borba dala.
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".
bubamara
Ministar

Has thanked: 438 time
Have thanks: 492 time
Struka: kemija

Next

Return to Hrvatska - zemlja znanja