Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Mentorstvo pocetniku

Rasprave o nastavnom procesu - kako to radite, kako rješavate probleme, koje probleme ne možete riješiti.

Moderators: Gavran, some1

Mentorstvo pocetniku

Postby Hajdarovic » pet ruj 25, 2009 9:27 am

Kao prvo me zanima koji su osnovni uvjeti da bih mogao biti mentor nastavniku pocetniku?
Lijepo bih molio da me uputite na neki pravilnik ili nesto o tome. Hvala
Hajdarovic
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 12 time
Have thanks: 6 time
Struka: profac povijesti

Re: Mentorstvo pocetniku

Postby some1 » pet ruj 25, 2009 10:22 am

Koliko su mene uputili - dovoljno je da imaš položen stručni ispit i da si voljan to odraditi. Ne treba se biti u zvanju mentora. Kolegica koja je meni trebala biti mentorica za pripravnički (odbila je, na moju sreću) nije u zvanju mentora. Za to se dobiva neka svotica od 800 kn (+/- 50 kn) kad osoba položi stručni i bodovi namjenjeni napredovanju.

Pogledam ti u Zakon/Pravilnik, pa ti točno napišem.
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 89 time
Struka: matematika i informatika

Postby Hajdarovic » pet ruj 25, 2009 10:24 am

Listam te pravilnike i svasta vec sat vremena ali nisam pronasao nista korisno.... Ajde hvala ako pronadete sluzbenu informaciju....
Hajdarovic
Nastavnik/Učitelj

Postby sole » pet ruj 25, 2009 1:29 pm

Ja sam 2 puta bila mentor, od toga prvi put kad sam imala tek nekih godinu i pol staža (ja sam svoj pripravnički odradila kao volonter dok je to još bilo moguće), a imam nešto manje od 6 godina staža. Dakle, mentor, kao što kaže some1 može biti svatko tko ima položen stručni ispit. Za mentorstvo se dobiju 2 boda za napredovanje (potrebno ih je 7 za napredovanje u učitelja-mentora). Postoji pravilnik o polaganju stručnih ispita u kojem, kao ni u Zakonu o osnovnom školstvu, nigdje nije točno definirano ko može biti mentor. I na kraju svega, kad pripravnik položi stručni dobiješ jednokratno nekih 850 kuna i ti novci obično kasne pa te onda iznenade kad već zaboraviš na njih :)
A teacher is a very special person who uses his or her creativity and loving, inquiring mind to develop the rare talent of encouraging others to think, to dream, to learn, to try, to do!
sole
Mentor

Has thanked: 14 time
Have thanks: 32 time
Struka: strani jezici

Postby poison » pet ruj 25, 2009 2:21 pm

ali pripravnik mora položiti stručni unutar 2 godine od početka pripravničkog staža, inače ostaneš bez love. tako je moja mentorica prošla dvaput dogodilo se oba puta pripravnica ostala trudna, održavanje trudnoće, porodiljski, i kad je konačno položila, prošlo je više od 2 godine - i niks od novaca.
meni je bila najsmješnija situacija kada sam ja, s punih mjesec dana staža u školi, završila kao "mentorica" studentici razredne nastave s pojačanim engleskim, koju je mentorirala jedna kolegica. cura je trebala odgledati 4 sata engleskog u razrednoj i održati 2 ogledna sata, a samo kod mene su joj termini odgovarali. ima li tko apsurdniju priču, ili za sada vodim?
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 558 time
Have thanks: 260 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby divanek » pet ruj 25, 2009 5:35 pm

Ja sam bio mentor kolegici koja ima više staža u školi od mene i starija je od mene godinu dana. Jesam li preuzeo vodstvo?
divanek
Mentor

Has thanked: 0 time
Have thanks: 59 time
Struka: matematika

Postby bubamara » pet ruj 25, 2009 5:44 pm

Ovo je iz Vokićkinog PRAVILNIKA O NAPREDOVANJU UČITELJA I NASTAVNIKA U OSNOVNOM I SREDNJEM ŠKOLSTVU, mislim da je Primorac napravio neke izmjene i dopune, ali samo što se terminologije tiče, ništa bitno. Provjeri. U tom pravilniku piše sljedeće:

Zvanje mentora može steći učitelj odnosno nastavnik:

- koji ima najmanje 6 godina radnog iskustva u odgojno-obrazovnoj struci, odnosno rada u odgojno-obrazovnoj ustanovi i to u nastavi ili stručno-pedagoškom radu,

- koji je prema članku 5. i članku 6. ovoga pravilnika postigao ocjene vrlo uspješan ili izvrstan,

- koji je prema članku 8. i 9. ovoga pravilnika postigao najmanje 7 bodova iz izvannastavnog stručnog rada,

- koji se je prema članku 10. i 11. ovoga pravilnika redovito stručno usavršavao.
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".
bubamara
Ministar

Has thanked: 439 time
Have thanks: 493 time
Struka: kemija

Postby bubamara » pet ruj 25, 2009 5:54 pm

Nije isto BITI MENTOR nekome za stručni ispit, to može biti svatko (mislim..."obični" učitelj/profesor"), ali ZVANJE MENTORA je nešto drugo. Treba naglasiti o čemu se ovdje priča.
bubamara
Ministar

Postby just4me » pet ruj 25, 2009 7:22 pm

Mislim da je u pitanju prvo dobra volja (pazi ima dosta administracije), onda godine staža itd. Dobiješ nešto, ali se i izgnjaviš - meni dolaze studenti, slušaju, gledaju, a neki i održe koji sat. Tada samo trebam napisati mišljenje i ocjenu rada. To se ne plaća, ali uredno stiže zahvala koja zna kasniti i po godinu dana, ponekad i više :) Samo sam jednom bila mentor, ali dosta davno. Ne guram se postati "pravi" mentor iako vrše pritisak na mene. Imam svoje razloge - za i protiv, ali ću zato svakome pomoći.
just4me
Nastavnik/Učitelj

Have thanks: 0 time
Struka: razredna nastava - drugi razred

Postby just4me » pet ruj 25, 2009 7:31 pm

Evidenciju o ostvarivanju programa pripravničkog staža, u pravilu, vodi mentor.

Ako škola nema učitelja iste struke u zvanju mentora, koju ima učitelj pripravnik, ravnatelj škole može učitelju pripravniku za mentora imenovati učitelja iste struke, koju ima učitelj pripravnik s položenim stručnim ispitom ili učitelja koji nema obvezu polagati stručni ispit,

- možda pomogne? - http://hrvatska.poslovniforum.hr/nn-arh ... /0237c.asp
just4me
Nastavnik/Učitelj

Struka: razredna nastava - drugi razred

Postby poison » pet ruj 25, 2009 8:34 pm

ili, ako od tri kolegice koje odgovaraju opisu, koje rade u školi, jedna već ima dvoje pripravnika (jednog unutarnjeg i jednog vanjskog), a dvije bez objašnjenja (barem tebi - valjda su ravnatelju morale nešto objašnjavati?) odbiju mentorstvo, onda dobiješ vanjskog mentora.
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby some1 » sub ruj 26, 2009 12:55 am

Imam ja jedno pitanje - koji je točno opis poslova profesora u zvanju mentora? Mislim....smije li on odbiti mentorstvo?
some1
Site Admin

Postby some1 » sub ruj 26, 2009 1:13 am

Našao sam odgovor na pitanje - ne može odbiti biti mentor pripravnicima.

Članak 20. Zakona o napredovanju učitelja...

Stjecanjem zvanja prema ovom pravilniku stječe se i pravo i obveza na rad dijelom radnog vremena za potrebe Ministarstva prosvjete i športa na poslovima stručno-pedagoškog nadzora, mentorstva pripravnicima, stručnog usavršavanja i rada na drugim poslovima u skladu s odlukom ministra prosvjete i športa.
some1
Site Admin

Postby poison » sub ruj 26, 2009 8:29 am

nesporazum - nisu bile u zvanju mentora, ali sve druge uvjete su ispunjavale. (je moja škola relativno jaka po svim točkama, ali ne obilujemo mentorima do te mjere. samo desetina zaposlenih je u zvanju/postupku stjecanja zvanja :D)
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby ahorvatek » sub ruj 26, 2009 5:13 pm

bubamara je napisao/la:Nije isto BITI MENTOR nekome za stručni ispit, to može biti svatko (mislim..."obični" učitelj/profesor"), ali ZVANJE MENTORA je nešto drugo. Treba naglasiti o čemu se ovdje priča.

Pročitaj prvi post! U njemu ti je naglašeno o čemu se ovdje priča.
ahorvatek
Ministar

Has thanked: 7 time
Have thanks: 94 time
Struka: matematika

Postby bubamara » sub ruj 26, 2009 6:30 pm

jes, jes...gilti.... :tesla:, skužila sam
bubamara
Ministar

Postby Hajdarovic » sub lis 03, 2009 6:11 am

Izgleda da jedino vrijedi članak 6 iz Pravilnika o polaganju stručnog ispita učitelja i stručnih suradnika u osnovnom školstvu i nastavnika u srednjem školstvu koji kaze:
Mentor pripravniku je učitelj iste struke koju ima pripravnik, s položenim stručnim ispitom ili je oslobođen polaganja stručnog ispita.
Hajdarovic
Nastavnik/Učitelj

Postby Maxich » sri stu 11, 2009 9:39 pm

Molim da mi netko napiše može li pripravnik biti prisutan mentorovim satima i mentor priupravnikovim (u svom razredu) ako je pripravnik trenutno nezaposlen? Ili se treba čekati da se pripranik zaposli u bilo kojoj školi da bi se stažiranje i aktivnosti mentor-pripravnik nastavile? Hvala
Maxich
Pripravnik

Struka: Razredna nastava.

Postby bubamara » sri stu 11, 2009 9:42 pm

Koliko je meni poznato pripravnik može biti i volonter. Ali u tom slučaju mislim da nešto duže traje cijela procedura.
Ne znam, malo prouči pravilnike.
bubamara
Ministar

Postby sole » sri stu 11, 2009 10:01 pm

Ja sam kao volonter odslušala 60 sati kod mentorice i održala 30 sati (za razliku od 30 odslušanih i 10 odrađenih kao zaposleni pripravnik), ali je staž isto trajao godinu dana, dakle nije duža procedura nego je veći broj sati. Ali mislim da je sad kod volontiranja nekakvo pravilo da pripravnik sam plaća mentora.
A teacher is a very special person who uses his or her creativity and loving, inquiring mind to develop the rare talent of encouraging others to think, to dream, to learn, to try, to do!
sole
Mentor

Has thanked: 14 time
Have thanks: 32 time
Struka: strani jezici

Next

Return to U učionici