Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Nagradivanje prepisivaca

Rasprave o nastavnom procesu - kako to radite, kako rješavate probleme, koje probleme ne možete riješiti.

Moderators: Gavran, some1

Re: Nagradivanje prepisivaca

Postby poison » pet lis 16, 2009 8:31 am

ok, moj isprič ako sam bila neprimjerena - ali i sama imam 25 godina i "tri kišna petka" u školi, i za ta tri kišna petka sam mnoge isključive stavove s kojima sam došla - poput ovih koleginih - suočena sa stvarnosti - modificirala. ne, nisu me ismijali niti iznapadali prvi dan u školi, ali nisam ni nastupila tako "najpametnije" kao kolega. da jesam, vjerojatno bi mi netko obrisao nos.
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 590 time
Have thanks: 280 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby Gavran » pet lis 16, 2009 9:55 am

Okej, cure, prestanite skakati po čovjeku. Kao prvo, prilično sam siguran da nije zlonamjeran, a kao drugo, ako "pametuje" - a to je stvar percepcije i praga osjetljivosti - pa što? Svi mi volimo pametovati, da ne volimo, ne bismo radili ovaj posao, ne?

(Da, u profesore idu oni koji vole djecu... Mo'š mislit'... U profesore idu oni koji vole pametovati! To je osnovni preduvjet. Posjeda pred mene trideset neznalica i SAD ĆU JA NJIMA OBJASNITI KAKO STVARI STOJE! Razumiješ, prijatelju? :drunken: )
U nama vrijeme se mijenja i svi su opet spremni da se bore za san
U nama vrijeme se mijenja, sa barikada reći ćemo
No pasaran
Gavran
Site Admin

Has thanked: 16 time
Have thanks: 424 time
Struka: Fizika

Postby Prof_ZG » ned lis 18, 2009 1:49 am

Drage moje kolegice...
Prof_ZG
Pripravnik

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: društveno-humanistička; ne može pod ''struka'' stajati predmet koji predajemo

Postby Gavran » pon lis 19, 2009 11:23 am

Hm?

(Ne, nisam kolegica, ali su me zaintrigirale ove tri točke...)
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby ahorvatek » pon lis 19, 2009 11:29 am

Mene nisu zaintrigirale. Imam osjećaj da kolega bez veze pokušava provocirati, pa mi glupo reagirati.
ahorvatek
Ministar

Has thanked: 8 time
Have thanks: 106 time
Struka: matematika

Postby Gavran » pon lis 19, 2009 1:00 pm

Pa pusti mene onda, znaš da ja volem reagirati ;)
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby ahorvatek » pon lis 19, 2009 1:17 pm

Gavran je napisao/la:Pa pusti mene onda, znaš da ja volem reagirati ;)

Onda rađe reagiraj na ovu bedastoću. :drunken:
Možda da uvedemo novu pedagošku mjeru za ove mirišljave prijestupe, ako se ne smije... Kud je djetetu ionako neugodno kad mu se omakne, pa mu se i drugi znaju krenuti smijati, onda da mu i mi još zatefterimo s nečim, u skladu s koleginim bisernim stavovima.
ahorvatek
Ministar

Postby Susan » pon lis 19, 2009 2:45 pm

ahorvatek je napisao/la:

Možda da uvedemo novu pedagošku mjeru za ove mirišljave prijestupe, ako se ne smije... Kud je djetetu ionako neugodno kad mu se omakne, pa mu se i drugi znaju krenuti smijati, onda da mu i mi još zatefterimo s nečim, u skladu s koleginim bisernim stavovima.

Nemojte se ljutiti,a li stvarno ne mislim da je kolega time išta ili ikoga mislio isprovocirati. Ja sam to shvatila kao i npr.: doma možeš, ako ti to roditelji dopuštaju, držati noge na stolu. U školi to nećeš i ne smiješ raditi i točka. Pa tako i to s ustaštvom - ako ih doma nisu naučili, naučit ćemo ih mi u školi. Koliko god bilo važno da se učenici u školi osjećaju ugodno, škola ipak nije dom, ili štala. Ne možeš u školi raditi neprimjerene stvari koliko god ti to doma dopuštali.
Susan
Nastavnik/Učitelj

Have thanks: 2 time
Struka: Engleski jezik

Postby Gavran » pon lis 19, 2009 3:00 pm

Molim da ovu raspravu nastavite na za to predviđenom mjestu. Hvala.
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby ahorvatek » pon lis 19, 2009 3:17 pm

Susan je napisao/la:
ahorvatek je napisao/la:

Nemojte se ljutiti,a li stvarno ne mislim da je kolega time išta ili ikoga mislio isprovocirati. Ja sam to shvatila kao i npr.: doma možeš, ako ti to roditelji dopuštaju, držati noge na stolu. U školi to nećeš i ne smiješ raditi i točka. Pa tako i to s ustaštvom - ako ih doma nisu naučili, naučit ćemo ih mi u školi. Koliko god bilo važno da se učenici u školi osjećaju ugodno, škola ipak nije dom, ili štala. Ne možeš u školi raditi neprimjerene stvari koliko god ti to doma dopuštali.

Ma daj Susan, pa riječ je bila o 'prdenju' (kako je to jasno napisao kolega) a ne o ustaštvu!!! Pitala sam Gavrana trebamo li i za to uvesti pedagošku mjeru!
Ovo je moj zadnji mail o tome ovdje (pod krivom smo temom).
ahorvatek
Ministar

Postby Prof_ZG » pon lis 19, 2009 7:15 pm

Kolega Gavrane, znam da nisi kolegica, već kolega, bez brige.
Prof_ZG
Pripravnik

Struka: društveno-humanistička; ne može pod ''struka'' stajati predmet koji predajemo

Postby Prof_ZG » pon lis 19, 2009 7:30 pm

Kolegice, shvatite da ne mislim doslovno i u bukvalnom smislu upravo to. Navodim primjere i karikiram da bude jasnije. Pa naravno da se svakom može omaknuti, ali zna se da u školi nisi slobodan, a i u društvu, kao u četiri zida. U državnoj si ustanovi, moraš se držati Ustava u kojemu jasno stoji na kojim je temeljima država zasnovana. Uvesti pedagošku mjeru za sve oblike proklamiranja znakova takvih sustava - DA! O tome pišem.
Prof_ZG
Pripravnik

Postby martina » čet sij 21, 2010 7:21 pm

U mojoj školi upozore prvi put a kasnije daju jedinicu za prepisivanje. Ja smatram da je to korektno zato što to djecu uči da nesmiju prepisivati. Ja sam odlična učenica i smatram da to nije fer prema nama i vama. :)
Ako ikada želite saznati trikove djece samo pitajte. :grin: :wink:
martina

Struka: Učenica sam.

Postby Gavran » pet sij 22, 2010 12:22 am

Ah, evo još nekoga tko misli da su se profesori rodili s 18 godina ;)
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby ahorvatek » pet sij 22, 2010 6:41 am

Gavran je napisao/la:Ah, evo još nekoga tko misli da su se profesori rodili s 18 godina ;)

Nema toga tko zna sve!
Martina, pucaj, slušamo!
ahorvatek
Ministar

Postby martina » pet sij 22, 2010 5:35 pm

Pa ja ne mislim da ste se rodili s 18. nego su današnja djeca postala "pametnija". U vestu naljepe šalabahter. U tokicu, u rukav, na kalkulator napišu formule za test, stave u ruku i vi ne skužite(podatak iz pouzdanog izvora), ili ako treba vaditi papir stave šalabahter u papir i ne skuži se, neki čak stave bilježnicu ispod klupe ili jedni drugima pišu po papirima. Nadam se da će pomoglo=))
U mojoj školi je vrlo stogo što se šalabahtera tiče. :) :)
martina

Struka: Učenica sam.

Postby some1 » pet sij 22, 2010 6:21 pm

Eh, ja sam specijalizirao pisanje šalabahtera. Jednostavno sam ih morao imati jer sam se osjećao sigurnije, a nikad ih nisam koristio. Zašto? Jer sam sve zapamtio dok sam ih pisao. :D Bilo je tu svakojakih ideja sa bocama coca-cole, šalabahterima na lastik, rolada-šalabahteri... Jednom smo prilikom u srednjoj školi profi iz kemije nalijepili šalanahter na leđa (na kutu). Jedan ju je učenik potapšao i zalijepio šalabahter. Onda smo je kao fol zvali da je nešto pitamo, a onaj iza nas je čitao njoj sa leđa. Kasnije bi je opet potapšali po leđima da skinemo šalabahter.

Baš smo bili munjeni! :)
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 93 time
Struka: matematika i informatika

Postby poison » pet sij 22, 2010 7:46 pm

erm... formule sam iz matematike i fizike prepisivala u prvoj klupi s kalkulatora. zihericama sam si kačila šverceve na pasice rukava podstavljenih (da se ne vidi ziherica s vanjske strane) majica. na iskorištenu telefonsku karticu, na kojoj sam napravila rupu na jednom kutu, sam slagala 5-6 papirića sa švercevima koji su se mogli rotirati, i onda to rajsnedlom pričvrstila za rub klupe. radila sam "ljepljivice", kartice laminirane selotejpom, pa potom uljepljene žvakaćom ili selotejpom, koje su se mogle zalijepiti ispod klupe, a potom na dlan. jedna prijateljica je na papir za test urezivala odgovore na margine (tehničkom bez mine), onda ih prebojala olovkom, prepisala, i obrisala da ostane prazan papir. jeste li ikada čuli za "frulice"? a o papirićima po džepovima, u pernici, ili pisanju šverca na papirnatu maramicu i glasnog kihanja (pomagao biber) za vrijeme testa, ili jednostavnom okretanju bilježnice ispod klupe da i ne govorimo.
a evo još jedne dobre fore: oni visoki su formule za matematiku, fiziku i kemiju pisali na gornji rub ploče ili sjenilo od svjetla za ploču prije odgovaranja (palilo je kod profesora-pigmejaca).
a to je sve bilo prije desetak godina. ;) i dalje netko misli da su današnji klinci dovoljno domišljati da mi podvale neke od tih tehnika?
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby amistad » pet sij 22, 2010 8:05 pm

e ti si fakat profi, ja sam ista priča kao i some1, napisala bih ga, ali ne i koristila, to je bio više psihološki faktor, kao imam pomoć. A što se otkrivanja šalabahtera tiče, kod mene klinci nemaju razloga za to, sva pravila i teorija im se nalazi naokolo po razrednim panoima, tak da nemaju šta ni pisati, a za svaki razred imam drugi test tak da si ni međusobno ne mogu pomoći. A propos, prije par godina sam organizirala izložbu šalabahtera u školskoj knjižnici i to je bila najposjećenija izložba ikad. To šarenilo minijatura, neki namotani na čačkalice, neki plastificirani, a moj osobni favorit je bio šalabahter iz povijesti uvezan i sa kazalom na prvoj stranici, prava bonzai verzija udžbenika...

Eh da sad sam se sjetila jedne fore iz srednje škole, jedan frend je nalijepio šalabahter na pod i držao nogu na njemu, kad bi mu zatrebalo, samo pomjeri nogu, nisu ga nikad uhvatili, taj je doslovce imao obraz ko đon
By failing to prepare, you are preparing to fail.
Benjamin Franklin
amistad
Savjetnik

Has thanked: 85 time
Have thanks: 212 time
Struka: engleski jezik

Postby poison » pet sij 22, 2010 9:23 pm

ma, nisam ni ja tako strašna bila. i ja bi ih češće napravila i ne iskoristila... ali je bilo stvari (tipa formula iz matematike i fizike) koje sam jednostavno odbijala učiti napamet - jer mi je bilo kretenski da ja sad moram znati formulu napamet za taj test, kad ću ju ionako (planski i namjerno) zaboraviti za dva dana, a ako mi ikada zatreba u životu, iskopat ću negdje logaritamske tablice ili memo iz matematike/fizike (koje još uvijek čuvam negdje...) i tamo ju naći, ili, ako je tamo nema, izvesti ju iz raspoloživih za pola sata maksimalno.
bilo je i predmeta koji su jednostavno bili predosadni (sociologija, filozofija, politika i gospodarstvo...) i profesora koji su jednostavno previše tražili sve u detalje da bi mi se dalo učiti to. a isto tako, u onim bajnim situacijama kada me isti dan čekaju dva odgovaranja i test, a onda sutradan isto to, pa prekosutra na tapeti iz još dva predmeta - brate, tko će sve to stići?! pa je bilo zgodnije bar dio materije za testove "sažeti", i imati sa sobom, zlu ne trebalo.
ustvari, kad bolje razmislim, prepisivala sam samo kod prezahtjevnih profesora, i onih koji su toliko dosadno predavali da bih radije dala da mi nokte naživo čupaju nego učila za njihove testove, jer su ionako suhoparnu materiju još suhoparnije predstavljali, a na testu tražili suho štrebetanje i a-do-ž reprodukciju bez razumijevanja.

nego, kad smo već kod kreativaca (možda bi temu trebalo preimenovati u "kako ste prepisivali svojedobno"? ;) ), sjećam se jedne iz razreda koja je napisala plahtu od šverca, zalijepila ju za stolicu, i onda samo širila noge i čitala, a kada bi profesor dolazio, skupljala ih. a znam i urbanu legendu o curi koja je šverc stavila pod tanke najlonke i obukla suknju, pa dizala suknju, čitala, a kad je profesor nailazio, spuštala ju. navodno je profesor (stariji, muškoga roda) shvatio da prepisuje, ali bilo mu je neugodno reći joj da digne suknju i izvadi šverc, a bez dokaznog materijala joj nije htio dati jedinicu.

a evo i jednog svjetskog gafa: jedna biserka je formule na testu iz matematike napisala na poleđinu kalkulatora. problem je bio u tome što je kalkulator bio bijele boje. :lol: što mislite koliko je trebalo da bude uhvaćena? :lol:
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

PreviousNext

Return to U učionici