Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Novi granski kolektivni ugovor

Borba za radnička prava - može li efikasnije?

Moderators: Gavran, some1

Re: Novi granski kolektivni ugovor

Postby poison » sub lip 01, 2013 10:54 pm

evo jedna stvar koja se vadi iz kolektivnog ugovora, a nije sadržana NIGDJE drugdje: članak 45, koji govori o slučajevima kada se ne raspisuje javni natječaj za radna mjesta. pa se onda tehnološki viškovi, ljudi koji žele zamijeniti radna mjesta, i ja koja pet godina s pola satnice čekam da se oslobodi puna satnica u mojoj školi pa da ju dobijem bez natječaja, mogu slikati. s blicem ili bez njega. :kava:
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 543 time
Have thanks: 251 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby iko » ned lip 02, 2013 8:50 am

Nije baš tako. Članak 107. Zakona o odgoju i obrazovanju, stavak treći točke 10 kaže da se radni odnos bez natječaja može zasnovati: do punog radnog vremena, s radnikom koji u školskoj ustanovi ima zasnovan radni odnos na neodređeno nepuno radno vrijeme.
E sad da li ćeš kod slikanja upotrijebiti blic ili ne ovisi o vremenskim prilikama.

iko has been thanked by:
iko
Mentor

Has thanked: 0 time
Have thanks: 119 time
Struka: fizika

Postby poison » ned lip 02, 2013 9:10 am

:TUP:

(zvuk kamena koji mi je pao sa srca)
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby iko » ned lip 02, 2013 9:31 am

Dobro da ti nije pao na prste noge pa bi tada bilo JOJ!
iko
Mentor

Postby poison » ned lip 02, 2013 10:07 am

ma, i to bi bila mala cijena za tu satnicu koju čekam već pet godina...
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby poison » uto lip 11, 2013 9:18 am

moram napraviti malu ispravku, iko.
članak 107 ZOO kaže da se osoba zaposlena na neodređeno nepuno radno vrijeme može primiti na puno radno vrijeme bez natječaja. može. ali ne mora.
članak 45 kolektivnog ugovora kaže da je poslodavac dužan prvo zaposleniku na neodređeno nepuno radno vrijeme ponuditi nadopunu satnice bez raspisivanja natječaja. znači, da mora.
za onog jadnika na neodređeno nepuno radno vrijeme razlika je nebo i zemlja.
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby iko » uto lip 11, 2013 12:30 pm

Izgleda da ne čitamo iste KU
KU za srednje škole
Clanak 45.
(1) S nastavnikom koji ima zasnovan radni odnos u srednjoškolskoj ustanovi s
nepunom tjednom normom MOŽE SE zasnovati radni odnos u istoj i u drugoj školskoj
ustanovi do propisane tjedne norme, Odlukom o prednosti pri zapošljavanju
Zajednicke prosudbene komisije za raspore8ivanje zaposlenika, a temeljem iskazanih
potreba srednjoškolske ustanove.

KU za OŠ
Članak 45.
(1) Za zasnivanje radnog odnosa za sve poslove u Školi raspisuje se javni natječaj.
18
(2) Javni natječaj iz stavka 1. ovog članka objavljuje se na mrežnim stranicama i oglasnim
pločama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Škola.
(3)Poslodavac je u obvezi na isti način i u istom roku obavijestiti sve kandidate o rezultatima
natječaja.
(4) Javni natječaj nije potreban za sklapanje ugovora o radu:
- na određeno vrijeme kraće od 60 dana sukladno zakonu;
- kada se zasniva radni odnos s osobom koja se nalazi u evidenciji ureda državne uprave,
odnosno Gradskog ureda zbog poslovno uvjetovanog otkaza - kao poslovno uvjetovani
višak,
- do punog radnog vremena s osobom koja ima zasnovan radni odnos na neodređeno
nepuno radno vrijeme. Pravo iz ove alineje primjenjuje se kako u slučaju zasnivanja
radnog odnosa kod istog poslodavca, tako i kod drugog poslodavca na području
iste županije odnosno Grada Zagreba, te također i u slučaju kada bi nakon zasnivanja
radnog odnosa do punog radnog vremena za preostali dio bilo potrebno raspisati javni
natječaj,
- ako zaposlenici, u radnom odnosu na neodređeno vrijeme, žele zamijeniti mjesto rada, a
postoji sporazum školskih ustanova i zaposlenika koji su u radnom odnosu na neodređeno
vrijeme ,
- u Školi sa zaposlenikom koji nema odgovarajuću vrstu stručne spreme za obavljanje
poslova, a Školi i zaposleniku je ministar rješenjem utvrdio pravo obavljanja tih poslova,
- te u drugim slučajevima kada to nije potrebno prema zakonu.
(5) Kada se u Školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je obvezan
zaposlenicima te Škole, a koji imaju ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme i ispunjavaju
uvjete tog radnog mjesta, ponuditi prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj
školi), izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja.
iko
Mentor

Postby poison » uto lip 11, 2013 7:14 pm

očito. :) ja sam čitala ovaj za osnovne, koji mi se više sviđa :)
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby leeroy » uto lip 11, 2013 7:25 pm

poison je napisao/la:očito. :) ja sam čitala ovaj za osnovne, koji mi se više sviđa :)

Ne razumijem koji dio ti nedostaje u ovom kolektivnom ugovoru?
Meni se čini sve u redu.
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 131 time
Have thanks: 173 time
Struka: biologija

Postby poison » uto lip 11, 2013 8:25 pm

još uvijek ne nedostaje, ali članak 45 je jedan od onih koje vlada želi brisati iz KU.
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby leeroy » uto lip 11, 2013 9:19 pm

poison je napisao/la:još uvijek ne nedostaje, ali članak 45 je jedan od onih koje vlada želi brisati iz KU.

Moje isprike, očito sam već poludio od zaključivanja ocjena pa više ni ne znam što čitam. :doh:
Nisam uopće skužio da je iko prvo stavio KU za SŠ pa za OŠ, mislih da je to sve za SŠ...
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 131 time
Have thanks: 173 time

Postby iko » sri lip 12, 2013 7:38 am

Poison, pretpostavljam da radiš u OŠ i da se pozivaš na točku 5) KU.
„5) Kada se u Školi ukaže potreba za popunjavanjem radnog mjesta, poslodavac je obvezan
zaposlenicima te Škole, a koji imaju ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme i ispunjavaju uvjete tog radnog mjesta, ponuditi prelazak na upražnjeno radno mjesto (u matičnoj ili područnoj školi), izmjenom ugovora o radu bez raspisivanja javnog natječaja.“
Da, možda je neka veća sigurnost da će ravnatelj toj osobi prvoj PONUDITI prelazak na upražnjeno radno mjesto. No ni tu ne piše da te škola mora primiti ili dati sate do pune norme. Za tu odluku odobrenje mora dati i školski odbor. Dosta je pojmova koji se mogu različito tumačiti (upražnjeno radno mjesto). Zatim tu je još i odluka zajedničkog povjerenstva za raspoređivanje tehnološkog viška. U normalnoj situaciji ne vidim razloga da ravnatelj i ŠO ne postupe upravo tako da dodatne sate prvo ne pokušaju popuniti osobom koja je zaposlena na nepuno radno vrijeme.
Mislim da nije dobro da se nameće obveza koga se mora primiti ili samo dopuniti normu, jer uvijek može postojati neki razlog koji da to ne bude najbolje rješenje pa se zato u te zakone i pravila stavlja ovo MOŽE. Ti normalno polaziš od sebe i to je razumljivo. Možda ova formulacija i ostane, ali i uz nju su moguće manipulacije-nažalost. Ne želim tu nešto mudrovati već samo malo raspravljam, a tebi svakako želim ostvarenje zaposlenja na puno radno vrijeme kao i sveg ostalog.
iko
Mentor

Postby fef » uto tra 29, 2014 10:36 am

fef
Mentor

Have thanks: 55 time
Struka: matematika

Postby sanjaabc » uto tra 29, 2014 7:24 pm

Stigla danas na posao u u 12:45. U 13:00 mi počinje nastava,i traje do 19:00. Na stolu me dočekala kutija i obavijest sindikata da provode referendum do 16:00 o sadržaju novog kolektivnog. ( jedan primjerak na stolu)
Poblesotupirala sam!! Ili zaokruži napamet što hoćeš, ili otkaži nastavu, sjedi i čitaj. Na kraju nisam sudjelovala u referendumu kao ni čitava prva smjena u mojoj školi.
Zar zaista nije bilo moguće održati referendum barem 2 radna dana nakon parafiranja?
Ovo mi ostavlja gorak okus. Moj sindikat mene pita za mišljenje, ali je poduzeo sve da to moje mišljenje ne dobije.
sanjaabc
Pripravnik

Has thanked: 3 time
Have thanks: 6 time

Postby atlanta » sri tra 30, 2014 10:24 am

Sanja, žao mi je zbog gorkog okusa, ali ne mogu se složit s tim da je sindikat poduzeo sve da ne dobije Vaše mišljenje. Ne znam koliko pratite situaciju i koliko Vas Vaš sindikalni povjerenik obavještava, ali informacije su bile dostupne svima.
SHU je na svojim stranicama 14. travnja stavio obavijest o dinamici pregovora. Posebno je naglašeno da će pregovori biti okončani do kraja mjeseca i da će se ugovor retroaktivno primjenjivati od 1. 4.

http://www.shu.hr/wp-content/uploads/20 ... .doc1_.pdf

Pozvani su svi članovi da redovito prate informacije o tijeku pregovora na stranicama SHU.
Osim toga, svi su sindikalni povjerenici u nedjelju navečer dobili obavijest da će se u ponedjeljak (28. travnja) parafirati novi KU i da budu spremni provesti referendum u jednom danu. Tekst novog KU i upute za provedbu referenduma objavljeni su na webu u ponedjeljak oko 13 sati i povjerenik Vas je trebao o tome obavijestiti ukoliko ne pratite.
Pitate se zašto se referendum nije mogao održavati bar 2 radna dana nakon parafiranja. Danas u 12 je rok za potpisivanje KU, ukoliko se želi da se njegove odredbe primjenjuju retroaktivno od 1. 4. Print liste za travanjsku plaću ovise o tome hoće li se ili ne danas potpisati.
atlanta

Have thanks: 0 time

Postby julesverne » sri tra 30, 2014 12:09 pm

Osim toga, svi su sindikalni povjerenici u nedjelju navečer dobili obavijest da će se u ponedjeljak (28. travnja) parafirati novi KU i da budu spremni provesti referendum u jednom danu.

Ja sam sindikalni povjerenik i obavijest nisam dobila niti u nedjelju navečer, niti poslije, a znam i još kolega kod kojih je bio takav slučaj, pa nemojmo generalizirati.
julesverne

Have thanks: 2 time
Struka: Geografija

Postby atlanta » sri tra 30, 2014 2:57 pm

Ispričavam se zbog generaliziranja.
Provjerite kod voditelja svog područnog ureda tko je zakazao. Ili kod županijskog voditelja.
atlanta

Have thanks: 0 time

Postby sanjaabc » sri tra 30, 2014 6:47 pm

Ni moja sindikalna nije dobila, ona kaže. Pratim sve, ali ne svakodnevno. Za to postoji čitava hijerarhija u SHU koja bi to trebala odrađivati. No danas sam detaljno iščitavala taj kolektivni i nemam pojma koja su to važna prava oni zaštitili. Mi u zbornicama i dalje imamo osjećaj da nam odgrizaju na sve strane, a gomilaju poslove i poslove i poslove...
sanjaabc
Pripravnik

Postby fef » sri tra 30, 2014 7:14 pm

POTPISAN
Šprem: Jučer su referendumom svi učitelji u osnovnim školama odlučivali o potpisivanju i većina se izjasnila za', rekla je Šprem te dodala da su neka prava manja, ali izborili su se za bonus starijim učiteljima. Tako će oni od 30 do 35 god radnog staža raditi 1 sat tjedno manje, bez smanjenja plaće, a oni više od 35 posto, 2 sata manje.

VII. UMANJENJE RADNE OBVEZE UČITELJA RAZREDNE I PREDMETNE NASTAVE

Članak 36.
(1) Ukupne tjedne obveze u neposrednome odgojno-obrazovnom radu s učenicima, za učitelje koji su obavljali poslove u neposrednome odgojno-obrazovnom radu s učenicima više od 30 do 35 godina, mogu biti umanjene za 1 sat tjedno i to za izvođenje dodatnog rada ili dopunske nastave ili izvannastavnih aktivnosti.

VELIKI USPJEH!

84.5% ZA -- uvjeren sam da 84. 56 % ovih nije znalo za što se izjašnjavalo.
fef
Mentor

Have thanks: 55 time
Struka: matematika

Postby sanjaabc » sri tra 30, 2014 8:23 pm

84.5% od izašlih 65% članova. Nisam danas vidjela nikakve vijesti, ali dosta kolega je shvatilo da je 84% članova za.
sanjaabc
Pripravnik

Previous

Return to Sindikati