Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Novi kolektivni ugovor za osnovno školstvo

Vijesti iz područja profesije i njihovo komentiranje

Moderators: Gavran, some1

Re: Novi kolektivni ugovor za osnovno školstvo

Postby livius » uto svi 03, 2011 8:53 pm

Pünktchen je napisao/la:I još mi nije jasno na temelju čega su ta dva sata nehonorirano.

Meni još manje, ja sam i tako bio uvjeren da i to spada u normu.
livius
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 7 time
Have thanks: 8 time
Struka: njemački jezik, povijest

Postby poison » uto svi 03, 2011 9:02 pm

dodatna, dopunska i/ili razredništvo - tako je to meni objašnjeno.
ali svakako su u srednjim školama u boljoj poziciji po pitanju norme (dodatnu i dopunsku nemaju, a razredništvo im ulazi u 21).
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 547 time
Have thanks: 255 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby livius » uto svi 03, 2011 9:07 pm

Da, sad se i ja moram upitati, zašto srednjoškolski sindikat može, a Laktašić i kompanija ne mogu.
livius
Nastavnik/Učitelj

Postby Pünktchen » sri svi 04, 2011 8:10 am

poison je napisao/la:dodatna, dopunska i/ili razredništvo - tako je to meni objašnjeno.
ali svakako su u srednjim školama u boljoj poziciji po pitanju norme (dodatnu i dopunsku nemaju, a razredništvo im ulazi u 21).

koji sam ja majmun s 24 onda...
22 nastave plus 2 razredništva
da ne govorim koliko bi dop/dod više značile za moj predmet
Pünktchen
Savjetnik

Has thanked: 912 time
Have thanks: 298 time
Struka: njemački jezik

Postby iko » sri svi 04, 2011 12:58 pm

livius je napisao/la:Također, vrlo važnim smatram članke 103-107. To je sada i izričito ušlo u kolektivni ugovor, a dosada nije bilo njegovom sastavnicom. Osobno smatram da treba biti pragmatičan, ako ne možeš postići sva prava, postigni ili sačuvaj barem dio. Bolje išta nego ništa. Galama i jadikovanje ne rješavaju i ne donose ništa. Znam da će ovo "naljutiti" većinu, a možda i sve na ovom forumu, ali to je moj stav.

Tako je livius treba biti pragmatičan i ne odreći se ničega. Sva prava iz KU važe do potpisivanja novog KU. Tako dugo dok se nije potpisao novi KU za Oš imali su svi radnici OŠ pravo na cipelarinu. Potpisivanjem novog KU to pravo je izgubljeno. Za neke je to dakle bolje ništa nego išta.
O NORMI U OŠ
Žalosno ali je tako. Velik broj nastavnika si ne zna izračunati normu. Samo na osnovu onoga što i kako je to napisano u KU malo je i problem. Kada je potpisan KU u 2002. godini objavljene su od strane SHU detaljne upute o zaduživanju učitelja i stručnih suradnika u osnovnim školama. Čini mi se da ih sada na web stranici SHU više nema ( možda zato jer je to izradio bivši predsjednik SHU Kuba). Na osnovu tih uputa i Zakona o odgoju i obrazovanju proizlazi slijedeće:
U Oš za razliku od srednje škole razlika je između nastavne norme i norme neposrednog rada s učenicima. Sukladno članku 104. Zakona o odgoju i obrazovanju ukupna norma neposrednog rada u OŠ iznosi od 22 do 24 sata, a u srednjoj od 20 do 22. U srednjoj školi će naprimjer nastavnik matematike ispuniti normu neposrednog rada sa 18 sati nastave i razredništvom (2 sata za razredništvo) do će u osnovnoj školi svoju normu matematičar ispuniti sa 20 sati nastave i razredništvom. Dakle nastavna norma u OŠ i SŠ nisu iste. Nadalje razlika je i u tome što se u OŠ nastavnik i dodatno zadužuje sa još 2 sata neposrednim odgojno-obrazovim radom. (u dosadašnjem bilo je to i do 3 sata ako je to potrebno radi realizacije programa škole).
"Ako je, primjerice, nužno zadužiti učitelja matematike s 20 sati redovite nastave i razredništvom, a postoji potreba za jednim satom npr. dopunske nastave, učitelj može biti zadužen s ukupno 23 sata neposrednog odgojno-obrazovnog rada (20 sati redovite nastave + 2 sata rada razrednika + 1 sat dopunske nastave). " Preoisano iz Uputa. Tako je bilo a po novom KU to je 1 sat honorara. Zasigurno da su tu nastavnici u srednjim školama u povolnjijoj situaciji jer bi isti imao plaćeno 3 sata prekovremenog rada. Jedino obrazloženje za takvu razliku vidim u tome što država tako ostvaruje uštedu, a i SHU nema ništa protiv. Ako postoji interes potrudit ću se ove upute objaviti u cjelosti (na 11 stranica). Treba samo provjeriti nije li još što zastarjelo.
iko
Mentor

Has thanked: 0 time
Have thanks: 119 time
Struka: fizika

Postby iko » sri svi 04, 2011 6:01 pm

Dodao bih prethodnom postu još neka pojašnjenja i razmišljanja.
Za nastavnika stranih jezika situacija može biti slijedeća:
Minimalno zaduženje redovitom nastavom je 19 sati (iznimno za jednog učitelja 17), a maksimalno 21 sat. Uz 19 sati nastave učitelj stranog jezika mora biti zadužen neposrednim odgojno-obrazovnim radom do 21 sat, odnosno sa 2 sata (razredništvo). Pored toga mora se zadužiti i s još 2 sata dopunskom, dodatnom nastavom ili izvannastavnim aktivnostima. Ako pak ima 21 sat nastave onda mu do 23 sata treba samo razredništvo ili druga zaduženja iz neposrednog odgojno-obrazovnog rada. Ako ta zaduženja prelaze 23 sata to je honorar.
Nešto je tu vro vrlo ČUDNO?
Naime novim Zakonom o odgoju i obrazovanju u prvoj verziji bilo je propisano da se norma rada u OŠ uređuje Kolektivnim ugovorom ali je to izmjenama od 20. srpnja 2010. izmijenjeno pa bi sukladno Zakonu tjedne radne obveze učitelja i stručnih suradnika u osnovnoj školi trebao propisati ministar. Dakle ne Kolektivni ugovor. Pitam se zašto je Vlada pristala da se nešto uređuje suprotno zakonskoj odredbi. Oćito je ušteda na cipelarini valjan razlog, a i ???
Kako se Zakonom propisuje da je tjedna norma neposrednog rada učitelja od 22 do 24 sata, a konkretna zaduženja prpuštena da se urede Kolektivnim ugovorom bilo je moguće urediti tako da se ispoštuje ova najmanja norma od 22 sata za sve učitelje. Zakon ne propisuje nikakva dodatna zaduženja od 2 sata. Sindikat je dakle bio u prilici da stvarno izjednači normu rada OŠ i SŠ. A nije. A učitelji će vjerovati kako mogu biti sretni jer su ipak nešto dobili. Blago njima. Živio sindikat. Trebalo bi povećati iznos članarine barem 100% . Pa zaslužio je Laktašić veću plaću. Šta je to 25000 kn.
Ako ima 27000 članova i svaki izdvaja samo 20 kuna u kasu mu se mjesečno slije 540.000,00 kuna. Pola milijuna je za takove rezultate ipak malo.
iko
Mentor

Postby leeroy » sri svi 04, 2011 9:23 pm

livius je napisao/la:Također, vrlo važnim smatram članke 103-107. To je sada i izričito ušlo u kolektivni ugovor, a dosada nije bilo njegovom sastavnicom. Osobno smatram da treba biti pragmatičan, ako ne možeš postići sva prava, postigni ili sačuvaj barem dio. Bolje išta nego ništa. Galama i jadikovanje ne rješavaju i ne donose ništa. Znam da će ovo "naljutiti" većinu, a možda i sve na ovom forumu, ali to je moj stav.

Članci 103-107 će samo uzrokovati dodatan posao. Odgovorni će malo razmišljati pa će nekome utrapiti to mjesto "odgovrone osobe" (za koje ne piše da se plaća ili da ide u satnicu) i onda će taj zasigurno imati barem malo papirologije za rješavanje makar i ne bilo pritužbi, a ako ih i bude, čitajte malo s razumijevanjem i pokažite mi koje to direktne posljedice trpi zlostavljač.....
zaključak: kolektivni ugovor je rezultirao extra poslom za jednog nesretnika u svakoj školi

PS
dodatak vezan uz razlike u OŠ i SŠ - u SŠ postoji kategorija izvannastavnih aktivnosti (za koje nigdje u pravilnicima nisam vidio jasnu definiciju - što to točno obuhvaća, volio bih da me netko uputi ako zna) pa sam tako recimo u OŠ vodio ekološku grupu i to uredno dobivao uračunato u satnicu, dok mi je u SŠ to nagurano pod izvannastavne aktivnosti tj. u OSTALE POSLOVE: dakle satnica ništa. Mislim da se podrazumijeva da na jednu takvu grupu čovjek ne može uletiti bez prethodnog pripremanja, ali ako je uračunato u ostale poslove ne samo da nema povećane satnice nego se ne prizna ni priprema. Ispada da radim npr. samo 35 sati godišnje. To što sam uz to potrošio još barem 15ak na pripremanje tih 35 sati, toga nema!!!!!!
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 132 time
Have thanks: 179 time
Struka: biologija

Postby iko » čet svi 05, 2011 2:18 pm

Ne radim u OŠ pa o normiranju rada učitelja mogu govoriti na osnovu pisane dokumentacije. Očita je razlika u normiranju zaduženja i poslova u OŠ i SŠ što se u OŠ normira samo neposredni rad s učenicima i to od 22 d0 24 sata. Ostali poslovi se obavljaju u sklopu tjedne norme od 40 sati i nisu posebno normirani pa tako ni stručno-metodička priprema. U SŠ pored poslova neposrednog rada normirana je i stručno-metodička priprema te razredničko-administrativni poslovi. Na osnovu te kvantifikacije poslova nastavnik u SŠ može skupiti do 36 sati te ga se do pune tjedne norme može zadužiti samo sa 3,5 sati (0,5 je dnevni odmor). U ta 3,5 sati ulazi usavršavanje i rad u stručnim tijelima tako da nema mjesta za neke izvannastavne aktivnosti koje nisu ni obvezne, osim ako nastavnik nema razredništvo.
Postoje situacije kad ravnatelji u ta 3,5 sata uspiju ugurati i poslove koji zahtjevaju i 6 sati ali nastavnici se ne žele zamjerati i to prihvaćaju. Mislim da je daleko veća mogučnost preopterečenja u OŠ gdje velik broj poslova nije normiran.
iko
Mentor

Postby livius » čet svi 05, 2011 3:48 pm

Iko, malo si svakako razjasnio stvari, ali ustvari si samo ustanovio da tu vlada velika zbrka, u kolektivnom ugovoru piše da je norma od 20 do 22 sata, u Zakonu o odgoju i obrazovanju da je u OŠ norma od 22 do 24 sata. Normu po jednu propisu propisuje ministar, po drugom kolektivni ugovor. Zaista zbrka koja nekome očito odgovara. Znači ako sam dobro shvatio norma za strani jezik u OŠ mora biti 21 sat nastave i u nju ne ulazi razredništvo, dodatna, dopunska nego se to stavlja u ta dva dodatna nehonorirana sata? Gdje to točno piše da se tako radi? Spominjao si neke upute?

Leeroy, glavno da sad to izričito piše. Što se mene osobno tiče budem li ikad ne daj Bože imao takvih problema, ne treba meni nikakav povjerenik za žalbe ili slično. Prijavim inspekciji ili zovem novinare.
livius
Nastavnik/Učitelj

Postby leeroy » čet svi 05, 2011 5:35 pm

livius je napisao/la:Leeroy, glavno da sad to izričito piše. Što se mene osobno tiče budem li ikad ne daj Bože imao takvih problema, ne treba meni nikakav povjerenik za žalbe ili slično. Prijavim inspekciji ili zovem novinare.

Kako prijaviš inspekciji kad ti jasno piše gdje trebaš prijaviti. Kao da tužiš susjeda direktno na vrhovni sud....
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 132 time
Have thanks: 179 time
Struka: biologija

Postby iko » čet svi 05, 2011 5:54 pm

Zbrka nego šta. U KU je određena nastavna norma +razredništvo= 20 do 22 Čl. 79. U članku 81. KU popis je obveza od 2 sata koje se dodaju na onih 20-22 izčl.79. pa se tako dolazi do norme neposrednog rada od 22-24 sata koja je utvrđena Zakonom. Za strani jezik (ako sam ja svatio) je nastavna norma u pravilu 19 sati + 2 sata razredništvo = 21sat +2 sata poslovi iz čl.81.=23 sati neposrednog rada s učenicima i time je ispunjena norma da se može sklopiti ugovor na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno. Ostali poslovi do 40 sati koji proizlaze iz ovih neposrednih nisu normirani pa ih valjda treba obavljati makar prelaze i 50 sati ali nema honorara. Upute koje imam su se odnosile na obveze iz dosadašnjeg KU pa ih je bolje i ne rabiti jer tko zna što će sada netko i kako tumačiti. Najsigurnije je tražiti tumačenja od Povjerenstva za tumačenje KU.
Što se tiće onih članaka s zaštitom dostojanstva puka formalnost. To postoji več dugo godina u KU za srednje škole i neznam je li ikome koristilo. Papir svašta podnosi. Treba samo ne poludjeti.
iko
Mentor

Postby livius » čet svi 05, 2011 8:34 pm

leeroy je napisao/la:
livius je napisao/la:Leeroy, glavno da sad to izričito piše. Što se mene osobno tiče budem li ikad ne daj Bože imao takvih problema, ne treba meni nikakav povjerenik za žalbe ili slično. Prijavim inspekciji ili zovem novinare.

Kako prijaviš inspekciji kad ti jasno piše gdje trebaš prijaviti. Kao da tužiš susjeda direktno na vrhovni sud....

Nadam se da mi nikad neće trebati. Živi bili pa vidjeli. Slažem se da je to još jedan najobičniji birokratizam.
livius
Nastavnik/Učitelj

Postby livius » čet svi 05, 2011 8:36 pm

iko je napisao/la:Zbrka nego šta. U KU je određena nastavna norma +razredništvo= 20 do 22 Čl. 79. U članku 81. KU popis je obveza od 2 sata koje se dodaju na onih 20-22 izčl.79. pa se tako dolazi do norme neposrednog rada od 22-24 sata koja je utvrđena Zakonom. Za strani jezik (ako sam ja svatio) je nastavna norma u pravilu 19 sati + 2 sata razredništvo = 21sat +2 sata poslovi iz čl.81.=23 sati neposrednog rada s učenicima i time je ispunjena norma da se može sklopiti ugovor na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno. Ostali poslovi do 40 sati koji proizlaze iz ovih neposrednih nisu normirani pa ih valjda treba obavljati makar prelaze i 50 sati ali nema honorara. Upute koje imam su se odnosile na obveze iz dosadašnjeg KU pa ih je bolje i ne rabiti jer tko zna što će sada netko i kako tumačiti. Najsigurnije je tražiti tumačenja od Povjerenstva za tumačenje KU.
Što se tiće onih članaka s zaštitom dostojanstva puka formalnost. To postoji več dugo godina u KU za srednje škole i neznam je li ikome koristilo. Papir svašta podnosi. Treba samo ne poludjeti.

Sad će vrlo skoro određivanje zaduženja da iduću školsku godinu pa ćemo vidjeti. Slažem se da je traženje tumačenja najbolje riješenje, ali ne znam kome odn. adresu tog povjerenstva.
livius
Nastavnik/Učitelj

Previous

Return to Vijesti