Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

Školska natjecanja

Frustrira vas opća društvena klima glede obrazovanja u Rvata? Niste jedini.

Moderators: Gavran, some1

Školska natjecanja

Postby nastavnicari » sri vel 05, 2014 7:29 pm

Dragi kolege!
Imam jedno pitanje oko kojega često raspravljam s kolegama pa me interesiraju i vaša mišljenja.
Naime, radi se o školskim natjecanjima koja se odvijaju ovih dana. Primjetila/tili smo da se u nekim školama ( razgovarajući što s kolegama što s djecom) ista ne provode po Pravilniku. Prvo se tu radi o tome da nastavnik svog predmeta "dežura" na samome testiranju, drugo često čujemo od djece da su im učitelji pomagali pri rješavanju testova, a ponekad i da su im nakraju čitali točna rješenja. O tome koliko je tko čiste savjesti neću raspravljati, više me zanima što se ovakvim ponašanjem postiže? Učenik prođe na sljedeću (županijsku razinu), ali što tada? Ako nije došao tamo svojim znanjem, sigurno neće pokazati određeno potrebito znanje za tu razinu. Što od toga imaju učenici ili mentori, ako je učenik na toj višoj razini postigao slab rezultat? Također me zanima, ima li itko u tim ispitnim komisijama tko to primjećuje, vidi, uočava??? I ako da, zašto se nije nešto glede toga poduzelo u smislu "poštenijeg" testiranja? Jer ovakav način je već uvriježen da se u matičnoj školi testiraju učenici pa time lako može doći doći i do "nepravilnosti". Može li se nešto poduzeti??? Ili je to najmanja boljka našega školstva.....
Hvala na svakom komentaru
nastavnicari

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: Hrvatski

Re: Školska natjecanja

Postby Luminitsa » sri vel 05, 2014 8:11 pm

O natjecanjima se već pisalo i zaključak je bio da ima nepravilnosti na vagone. Pitam se - tko će dežurati na natjecanju iz tehničkog, povijest ili geografije ako u školi postoji samo jedan učitelj tog predmeta? Kolege mogu uskočiti, ali to bi bila velika usluga. Po meni su ogroman problem velike razlike između načina provođenja - tako se na hrvatskom bune što djeca ne smiju šarati po testu, dok je na engleskom i njemačkom to dozvoljeno. Što se varanja tiče, osuđujem ga, svakako, ali mislim da je u principu kratkog vijeka jer se na županijskom već vidi tko je zalutao. Po meni su natjecanja još uvijek zastarjela, trošak papira, a često i teren za manipulacije.
Teachers are expected to reach unattainable goals with inadequate tools. The miracle is that at times they accomplish this impossible task.
Luminitsa
Savjetnik

Has thanked: 19 time
Have thanks: 207 time
Struka: pedagoginja

Postby leeroy » sri vel 05, 2014 9:59 pm

Ne bih se uznemiravao oko nepravilnosti na školskim natjecanjima. Nitko normalan od nas prosvjetara na tome ne vara jer zna da je sljedeća stepenica (a posebno ona iza - državno natjecanje) izvan mogućnosti manipulacije i da je jedino bitno znanje.

Najbitnije je da se ne zakine učenike koji znaju, a ako se provuku neki kojima su profesori čitali rješenja - ti će pasti kao trule kruške na županijskom i shvatiti da su im profesori nesposobni i nestručni. (što je puno bolja lekcija od npr. savladavanja ekskrecijskog sustava oblića).
Eventualna šteta je ako oni solidni ni ne prođu na županijsko jer su neki iz drugih škola varali...

Mene puno više muči drugi problčem koji se javlja u natjecanju iz biologije - pitanja su često nestručno složena, dvosmislena i nejasna ili jednostavno imaju pogrešne odgovore (!!!) ali sama pravila su takva da ni mi kao mentori i članovi povjerenstva nemamo dovoljno vremena da sve pregledamo i sa sigurnošću nađemo greške.
Sve ispadne borba s vremenom pa na kraju tek za tjedan-2 (ili godinu-2 kad ulovim vremena i volje...) shvatim da su neka pitanja usitinu DEBILNA i predviđeni odgovori na njih nisu točni ili ih bar ima više.... a tko zna tko je i koliko bodova na njima izgubio.

Treba imati hrabrosti u ono malo vremena što imamo analizirati 4 testa za 1.,2.,3. i 4. razred gimnazije i krenuti u napad na Državno povjerenstvo koje ih je slagalo....nikome se to ne da, a pravila su takva da žalbe vrijede samo pola sata nakon objave rezultata... Čista farsa. Žao mi je učenika koji se spremaju za to i zbilja razumiju gradivo, a onda ih dočekaju pitanja koja ni njihovi profesori ne bi riješili.
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)

leeroy has been thanked by:
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 132 time
Have thanks: 185 time
Struka: biologija

Postby bubamara » sri vel 05, 2014 10:24 pm

Gade mi se natjecanja.
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".
bubamara
Ministar

Has thanked: 485 time
Have thanks: 502 time
Struka: kemija

Postby leeroy » sri vel 05, 2014 10:37 pm

...a tek kad kolege profesori to shvate kao da se oni natječu... ispadne i borba za one najsposobnije učenike prije samog natjecanja - ne odabiru učenici iz čega se žele natjecati nego radi marketing (ili prisila).

Sve u svemu, žalosno.
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)

leeroy has been thanked by:
leeroy
Savjetnik

Postby nastavnicari » sri vel 05, 2014 11:19 pm

Hvala svima na odgovorima i komentarima! Vidim da svi uoćavamo iste "rupe" i da smo nemoćni....
nastavnicari

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: Hrvatski

Postby Tau'ri » sri pro 17, 2014 3:49 pm

Dragi svi, treba mi pomoć.

Prvi put provodim školsko natjecanje iz povijest (OŠ) samostalno. Ove godine natjecanje je 5.veljače 2015 i ne znam kad i gdje trebam prijaviti školu i broj učenika kako bi dobila testove? Molim vas sve korisne savjete i upute. Hvala :)
Tau'ri
Pripravnik

Has thanked: 20 time
Have thanks: 1 time
Struka: engleski jezik i povijest

Postby leeroy » sri pro 17, 2014 8:00 pm

Tau'ri je napisao/la:Dragi svi, treba mi pomoć.

Prvi put provodim školsko natjecanje iz povijest (OŠ) samostalno. Ove godine natjecanje je 5.veljače 2015 i ne znam kad i gdje trebam prijaviti školu i broj učenika kako bi dobila testove? Molim vas sve korisne savjete i upute. Hvala :)

Kod nas to automatski radi tajnik... NIkad nisam ništa prijavljivao, a testovi stižu.... tako da je najbolje pitati tajnika ili eventualno druge kolege koji isto organiziraju natjecanja iz svojih predmeta.

Jedino poslije treba poslati županijskom povjerenstvu ispravljene testove sa školskog.
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Postby Luminitsa » sri pro 17, 2014 8:49 pm

Ko mene (VŽ županija) se to radi tako da u prosincu dobijemo excel tablicu na mail škole u kojoj su navedeni svi razredi i natjecanja, te treba upisati broj učenika i poslati do 15.12. Tablicu najčešće okačim na oglasnu ploču, učitelji upišu okvirni broj djece, te ju popunim i pošaljem natrag u Ured za društvene djelatnosti iz kojeg je i došla. Po toj nam tablici šalju testove na mail koji je naveden u toj prijavi.
Teachers are expected to reach unattainable goals with inadequate tools. The miracle is that at times they accomplish this impossible task.
Luminitsa
Savjetnik

Postby Tau'ri » čet pro 18, 2014 7:10 pm

Ok, thanks. ;)

Sad moram vidjet jel to radi tajnik ili mi je morala stić ta excel tablica, a nije.
Tau'ri
Pripravnik

Postby leeroy » čet pro 18, 2014 11:51 pm

Luminitsa je napisao/la:Ko mene (VŽ županija) se to radi tako da u prosincu dobijemo excel tablicu na mail škole u kojoj su navedeni svi razredi i natjecanja, te treba upisati broj učenika i poslati do 15.12. Tablicu najčešće okačim na oglasnu ploču, učitelji upišu okvirni broj djece, te ju popunim i pošaljem natrag u Ured za društvene djelatnosti iz kojeg je i došla. Po toj nam tablici šalju testove na mail koji je naveden u toj prijavi.

Nama testovi dolaze na mail škole i sami umnožavamo.
Čini mi se blesavo navesti točan broj učenika još u 12. mjesecu...školska natjecanja počinju obično u veljači, a do tada se puno toga može promijeniti...
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Postby Luminitsa » pet pro 19, 2014 9:56 pm

Naravno da je blesavo, a njima je iskreno i svejedno jer na mail ionaku šalju jedan primjerak a mi umnožimo.
Luminitsa
Savjetnik

Postby Tau'ri » pon sij 12, 2015 4:26 pm

Zna li itko u kojoj školi je županijsko natjecanje (ZGB) iz povijesti ove godine?
Tau'ri
Pripravnik

Return to Svi smo mi Don Quijote