Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

razredništvo

Diskusije o plaćama, uvjetima rada, perspektivi, obrazovanju u Hrvatskoj, strategiji, državnoj obrazovnoj politici...

Moderators: Gavran, some1

razredništvo

Postby poison » uto lip 16, 2009 3:56 pm

tko ga ima, zna o čemu se priča.
tko ga nema, zahvaljuje bogu tri puta na dan na tome, kao ja.

iako nemam razredništvo, vidim koje sve cirkuse kolegice koje ga imaju moraju izvoditi. koliko papirologije i dodatnih poslova to donosi. a razredništvo se računa kao mizerna dva sata u normi. pa razrednici potroše barem duplo toliko na sve što moraju odraditi. a moraju odraditi sve što nekome gore u ministarstvu puhne - jer nema zakona, pravilnika, dodatka dodatku pravilnika, bilo kakvog dokumenta koji bi točno propisao koje su obveze razrednika, a za što se treba tražiti neki drugi konj da kola vuče (metafora, nikoga nemam namjeru nazivati konjem).
a gdje su tu tek cirkusi koje neki razrednici prolaze sa svojim učenicima, roditeljima...
mislim, zelena sam u svemu tome, ali nije mi jasno zašto se to tako vuče već jako dugo (jer obim posla razrednika nije počeo rasti jučer) umjesto da se traže neke promjene?
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 590 time
Have thanks: 280 time
Struka: engleski i njemački jezik

Re: razredništvo

Postby ahorvatek » uto lip 16, 2009 9:12 pm

poison je napisao/la:tko ga ima, zna o čemu se priča.
tko ga nema, zahvaljuje bogu tri puta na dan na tome, kao ja.

Tako je!
I ja zahvaljujem kao i ti. :daman: :daman: :daman:

mislim, zelena sam u svemu tome, ali nije mi jasno zašto se to tako vuče već jako dugo (jer obim posla razrednika nije počeo rasti jučer) umjesto da se traže neke promjene?

Čekaj malo, pa ti bi sve odjednom!!!???
Strpi se malo do 1916. da riješimo problem svog statusa i plaća, pa onda nešto drugo. Nećemo sad valjda sve odjednom??? :flop: Ti kao da nisi iz naših redova?
ahorvatek
Ministar

Has thanked: 8 time
Have thanks: 106 time
Struka: matematika

Postby some1 » uto lip 16, 2009 10:02 pm

Lapsus, ali dobro si rekla. Prosvjeta stalno ko da se vraća unazad. Za par godina ćemo zbilja biti u 1916. ;)
...to boldly go where no man has gone before...
some1
Site Admin

Has thanked: 19 time
Have thanks: 93 time
Struka: matematika i informatika

Postby poison » uto lip 16, 2009 10:11 pm

ne, 1916. su učitelji imali kuruzu u kutu, "kumu" (da ne kažemo šibu) na ormaru, i bili gospoda. daleko smo otišli od 1916., samo pitanje je koliko na bolje. ;)
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
poison
Savjetnik

Has thanked: 590 time
Have thanks: 280 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby ahorvatek » uto lip 16, 2009 10:14 pm

Bože dragi, tek sam nakon poisonine primjedbe skužila da sam fulala 100 godina!!!!! :mlat:
Čak niti iz some1-ove to nisam uspjela iščitati!!! :mlat:
(još sam si mislila o kakvom lapsuzu on priča...)
Sva sreća da je nastavna godina završila, tko zna kakvih bi se bisera još moji đaci naslušali od mene... :kreveljenje:
ahorvatek
Ministar

Postby just4me » uto lip 16, 2009 11:57 pm

i ja fulala godine, pa sve si u glavi mozgam i mislim na onu famoznu 2016. kada bi nam se sva tzv. "htijenja" trebala ispuniti - još se smijem samoj sebi :lol: - mislim da smo fakat preopterećeni, idem spat :zzz:
just4me
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: razredna nastava - drugi razred

Postby Medeja » ned lis 04, 2009 9:13 am

Mrzim razredništvo. Nikada ga se neću riješiti jer predajem hrvatski pa sam zbog satnice pogodnija kao rezrednik od likovnjaka, recimo.
Mrzim kad roditelj traži moju mail adresu (nedavno na roditeljskom) da bi mi updateao informacije o kretanju djetetove temperature u zadnjih 12 sati i boji i teksturi izbljuvka. On zbilja misli da mene ZANIMA koliko je puta njegov mali povraćao prošle noći! Ne, nije mi papirologija problem, premda je nepošteno da se za taj posao priznaju samo 2 sata. Ne trpim roditelje, njihove initimne ispovijedi kojima me zamaraju, njihove ideje da bih im trebala biti dostupna na mobitelu i njihove ideje da bi mene trebalo zanimati što je njihvome djetetu kad nije u školi. Rekla sam javno na opće zgražanje: mene jedino zanima je li izostanak opravdan ili ne, Mrrrrrrrrrrrrrrrzim razredništvo i kolege koji ga nemaju. :x
Medeja

Postby livius » ned lis 04, 2009 10:18 am

I ja sam razrednik, te sam to postao još kao pripravnik, ali ipak se ne bih tako negativno izrazio. To svakako nije posao koji bi većina nastavnika poželila, ali slažem se da hoće li netko manje ili više ne voljeti taj posao ovisi o roditeljima. Ja zaista o "svojim" roditeljima rijetko da mogu reći što loše, a većina njih mogli bi biti meni roditelji. Pogotovo me malo starije mame imaju rad :lol2: Nikakvih takvih privatnh stvari ne čujem od roditelja, ali s druge strane razrednik bi morao znati barem okvirno obiteljsku situaciju djeteta jer tu leži uzrok djetetova prije svega lošeg ponašanja kao i dobrog. Neke osnovne stvari o učeniku, a koje se ne tiču samo škole trebaju se znati. Mene nitko od roditelja nikad nije tražio e-mail ili broj mobitela, nekima sam samoinicijativno dao i zove me samo kad je zaista nužno. Takva mi je ova generacija (moje prvo razredništvo), hoće li sljedeće razredništvo biti takvo, tko zna.
livius
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 9 time
Have thanks: 11 time
Struka: njemački jezik, povijest

Postby Medeja » ned lis 04, 2009 11:14 am

livius je napisao/la: ali s druge strane razrednik bi morao znati barem okvirno obiteljsku situaciju djeteta jer tu leži uzrok djetetova prije svega lošeg ponašanja kao i dobrog.

Tako je. A onaj tko nije razrednik to ne mora znati. A za istu plaću. I još od razrednika zahtijeva da rješava njegov problem u nastavi s razredom, da naziva roditelje i gubi vrijeme zato jer dotični kolega ne zna uspostaviti reda na satu. A kad razrednik pozove roditelja i prenese pritužbe kolegine, onda taj isti kolega kaže. "Ma znate, nije to niš strašno, on vam je inače diiiivno dijete, to je samo mali nesporazum." Prevedeno - razrednik radi od buhe slona. Nikada nakon toga nisam i neću pozvati nijednog roditelja na razgovor zato što neki drugi kolega ima problem s djetetom na satu.

Ja jednostavno ne mogu zamisliti koja je to divota doći na posao, ispredavati svoje, usput ugnjaviti razrednika rečenicom: "Znaš, onaj tvoj xy.." Koji moj, jebote, pa nisam ga ja iz Petrove donesla! :roll:
(Pardon, smije li se ovdje prostačiti i rabiti razgovorni stil? Nova sam još, pa ne znam. :) )
Medeja

Postby elarac » ned lis 04, 2009 12:27 pm

Nemoj prostačiti medeja. Mogla si napisati ovako: je****, pa nisam ga ja iz Petrove donesla! Svi bi razumjeli.

Inače, potpuno te razumijem. Ja sam razrednik ali ne volim taj posao. Prvenstveno ne volim to zbog administracije. Da se razumijemo, ja svu tu administraciju uredno odradim. Ali ju mrzim. Mrzim jer ne vidim u njoj nikakvu svrhovitost ni potrebe. Zbrajanje satova i izostanke. Upisivanje glava u imenik. Upisivanje u matičnu knjigu. U e-maticu. Na kraju godine opet matična knjiga, svjedodžbe, kontrole. A sve samo za dva sata tjedno. U koje bih ja još trebala strpati i SRZ, informacije za roditelje, ispričnice i sve ostale probleme - naravno očekuje se samo od razrednika da ih rješava. Moji kolege mogu izazvati problem u razredu a ja ga mnoram rješavati. Na drugo mjesto tek dolaze roditelji i učenici te njihovi privatni problemi. Istina je da se ostali nastavnici ne moraju njima zamarati a razrednik mora. Zato je ne volim previše prisne odnose imati ni sa roditeljima ni sa učenicima. Držim određenu distancu i ne slušam nikakve ispovijedi satima. Par minuta najviše. Korektna sam i objektivna i učenici pa i roditelji na kraju to i cijene. No, činjenica je da je tio posao kojeg svi ne volimo. Studirala sam matematiku da bih učenicima prenosila matematička znanja i otvorila im svijet matematike. Ne da bih ispunjavala beskrajne dosadne formulare i čačkala po nečijim privatnim životima.
elarac
Savjetnik

Has thanked: 77 time
Have thanks: 51 time

Postby Susan » ned lis 04, 2009 1:45 pm

Mene više od same papirologije i kontakata s roditeljima muče izleti i "maturalci".
Imati na savjesti toliku tuđu djecu, kojima je dovoljna stotinka sekunde da negdje na terenu naprave s****, a tko za to odgovara? Ta razrednik, naravno! Nek mi se dijete počne utapati, nek padne i slomi nogu, ne daj bože gorega! Ja nemam još ni vlastitu djecu, a već imam njih sedamnaestero na brizi. Nema te plaće na svijetu!!!!
Susan
Nastavnik/Učitelj

Have thanks: 2 time
Struka: Engleski jezik

Postby ahorvatek » ned lis 04, 2009 3:28 pm

Medeja je napisao/la:
livius je napisao/la: ali s druge strane razrednik bi morao znati barem okvirno obiteljsku situaciju djeteta jer tu leži uzrok djetetova prije svega lošeg ponašanja kao i dobrog.

Tako je. A onaj tko nije razrednik to ne mora znati.

Ovo meni nikad nije bilo jasno!
Kako drugi učitelji također ne trebaju barem okvirno (kao i razrednik) znati obiteljsku situaciju djeteta?
Ako mi neko dijete na satu stvara probleme, a ja pojma nemam da on doma ima neke ogromne probleme, pa naravno da ću krivo reagirati! Dakle, naravno da razrednik neke od tih stvari treba reći i nama ostalima! Dobro, možda razrednik može znati i nešto više, ali zar je tako ogromna razlika između onoga što on zna i što i ostali ipak trebaju znati?
Između ostaloga, ako dođe do toga da se na sjednici razrednog vijeća počnu predlagati kazne za nekog učenika, a on ima neke silne probleme doma, zar ni tad to ne bi trebalo biti spomenuto? Valjda bi trebalo biti rečeno "To dijete ima problema koje vi ostali ne smijete znati, no ipak uzmite u obzir da ima problema, pa ga razumijte." Koje su to gliuposti?

Mislim, što znači ako razrednik smije znati, ali nitko drugi??? Pa razrednik ih ima samo pokoji sat u cijelom tjednu...

I još od razrednika zahtijeva da rješava njegov problem u nastavi s razredom, da naziva roditelje i gubi vrijeme zato jer dotični kolega ne zna uspostaviti reda na satu. A kad razrednik pozove roditelja i prenese pritužbe kolegine, onda taj isti kolega kaže. "Ma znate, nije to niš strašno, on vam je inače diiiivno dijete, to je samo mali nesporazum."

Ja ove zadnjih nekoliko šk.g. nisam razrednik.
Kad imam problem s nekim djetetom, meni prije padne na pamet kontaktirati roditelja nego razrednika. Pa i pisala sam o tome tamo gdje je netko pitao kako rješavati probleme na satu. Ja ponekad sama odem do telefona i nazovem roditelja bez da sam prije toga kontaktirala razrednika, a pogotovo ako mislim da je nešto hitno a razrednika nema u školi.

Nego, mislim da bi ti kao razrednica ubuduće, ako te neki kolega traži da zbog nekog učenika kontaktiraš roditelje, mogla predložiti da, ako ih zoveš u školu, da oboje zajedno popričate s roditeljem. A može i dijete biti prisutno. Na tom zajedničkom sastanku prepusti riječ kolegi, neka on opiše probleme itd. Ti si kao razrednik prisutna, a on ipak vodi glavnu riječ budući da on najbolje zna što je bilo na satu.
Ne možeš samo tako 'odignorirati' probleme o kojima ti govore kolege, ako si ipak razrednik! Ali rješavanje problema svali i na njih, ako sami to izbjegavaju.

Ja jednostavno ne mogu zamisliti koja je to divota doći na posao, ispredavati svoje, usput ugnjaviti razrednika rečenicom: "Znaš, onaj tvoj xy.." Koji moj, jebote, pa nisam ga ja iz Petrove donesla! :roll:

Čuj, svi znamo da ga nisi ti iz Petrove donesla. A i ti znaš da se nije na to mislilo. Već se mislilo na to da razrednik mora treba biti upoznat s problemima u svom razredu, pa su u tom smislu ta djeca 'više njegova' nego od drugih. U određenom smislu.
Reci jasno na sjednici da nemaš ništa protiv da nastavnici koji imaju problema s nekim učenicima, i sami direktno nazovu roditelje. Neka tebe obavijeste, ali slobodno smiju zvati i sami. (Brojevi telefona su valjda zapisani u imeniku?)
Neka u bilježnicu napišu poruku roditelju i traže potpis.
Neka nasmo razgovaraju s učenikom.
Najbolje je ako sami mogu riješiti problem, time će i sami sebi najviše sačuvati obraz.
Možda ti još štogod padne na pamet.

No, ako imaš hrpu neodgovornih kolega kojima je svejedno, onda ti naravno nije lako.
ahorvatek
Ministar

Postby ahorvatek » ned lis 04, 2009 3:34 pm

Broj mobitela nitko od nas nije dužan dati roditeljima, sve dok nam škole ne kupe službene mobitele. A kad nam ih kupe :lol2: , ti mobiteli mogu biti upaljeni u radno vrijeme, a van toga ugašeni. Nismo mi dužni van radnog vremena biti dostupni.

Što se tiče e-mail adrese, nisam još čula da su roditelji to nekoga tražili. Pa ne moraš im ni to dati. Kad je dijete bolesno, neka nazove tajništvo i ostavi poruku (za tebe) da je bolesno. Ili neka dođe u školu obavijestiti te (sigurno neće dolaziti svaki dan da ti prepričava detalje)...

Posao je posao, a privatni život privatni život.
ahorvatek
Ministar

Postby livius » ned lis 04, 2009 4:04 pm

ahorvatek je dobro rekla, ne samo da treba razrednik znati nego to treba reći i drugim kolegama koji predaju u njegovom razredu. Ponekad, kad sam se ja drugim razrednicima znao žaliti na ponašanje pojedinih učenika dobio bih odgovor "Razgovarat ću s njim, ali znaš on ti kod kuće....." i neke stvari odmah bi mi bile jasnije. Ne čačkati po privatnim životima, ali obiteljska situacija često se ne može odvojiti od škole jer ona itekako utječe na školu. Primjerice, kako bih mogao ignorirati samohranu majku koja sinu ne može platiti školski izlet jer joj bivši ne plaća alimentaciju pa jedva spaja kraj s krajem, i reći joj da me ne zanimaju ti privatni detalji. Postoji članak u Zakonu o odgoju i obrazovanju (ne znam više koji broj) gdje stoji da je škola dužna prijaviti sve što krši djetetova prava i ugrožava njegov psihofizički razvoj (nasilje u obitelji itd.), a takve stvari prvi sazna razrednik. Nije ni meni to posao snova, ja sam odmah kao pripravnik bačen u tu vatru i zasada dosta dobro plivam, bar mislim.
livius
Nastavnik/Učitelj

Postby Medeja » ned lis 04, 2009 4:17 pm

ahorvatek je napisao/la:
Medeja je napisao/la:
livius je napisao/la: Nego, mislim da bi ti kao razrednica ubuduće, ako te neki kolega traži da zbog nekog učenika kontaktiraš roditelje, mogla predložiti da, ako ih zoveš u školu, da oboje zajedno popričate s roditeljem. A može i dijete biti prisutno. Na tom zajedničkom sastanku prepusti riječ kolegi, neka on opiše probleme itd. Ti si kao razrednik prisutna, a on ipak vodi glavnu riječ budući da on najbolje zna što je bilo na satu.
Ne možeš samo tako 'odignorirati' probleme o kojima ti govore kolege, ako si ipak razrednik!

Bingo! O tome i govorim. Ne mogu. A onaj koji je razrednik može. On ode doma kad zvoni, a ja sastančim s roditeljem djeteta koje meni nije problematično, nego ga kolega ne zna zaposliti ili smiriti.

A sve za istu plaću.

I još nešto. Na sjednicama RV uglavnom sjede kolege koji su i sami razrednici. Ostalih nema. Nikome ne nedostaju. Neki se ispričaju, a neki ni to.
Medeja

Postby elarac » ned lis 04, 2009 6:01 pm

livius je napisao/la: Primjerice, kako bih mogao ignorirati samohranu majku koja sinu ne može platiti školski izlet jer joj bivši ne plaća alimentaciju pa jedva spaja kraj s krajem, i reći joj da me ne zanimaju ti privatni detalji. Postoji članak u Zakonu o odgoju i obrazovanju (ne znam više koji broj) gdje stoji da je škola dužna prijaviti sve što krši djetetova prava i ugrožava njegov psihofizički razvoj (nasilje u obitelji itd.), a takve stvari prvi sazna razrednik. Nije ni meni to posao snova, ja sam odmah kao pripravnik bačen u tu vatru i zasada dosta dobro plivam, bar mislim.

Pa jesi li kao razrednik ili kao škola prijavio roditelja koji ne plaća alimentaciju?

Zavaravajmo se da nešto možemo napraviti, ali to je daleko od istine.
elarac
Savjetnik

Postby elarac » ned lis 04, 2009 6:10 pm

I opet da ne bude zablude, ja svoj posao razrednika mislim da odradim kvalitetno i nekih problema nisam imala. Ali zar moramn voliti taj posao. A Merdeja je dobro rekla što sve za istu plaću moramo raditi. Onih 2 sata tjedno je daleko od relane situacije, ta dva sata tjedno nisu dosta ni za administraciju, a gdje je sve ostalo. A iz godine u godinu je toga posla sve više. Nekoć su djeca jako malo izostajala, bilo je puno manje problema i socijalnih i dogojnih, i tada je možda 2 sata razredništva i bilo donekle primjereno obimu posla.

Danas više nije. Ima puno više administracije. Djeca su sve više "bolesna" i izostaju s nastave. Razorenih je brakova sve više a samim time i djece s problemima. Socijalna situacija i siromaštvo čine svoje, pa obitelji imaju sve više raznoraznih problema. Nije razredništvo više istog obima kao kada su ta dva sata priznata u normu. Da ne velim kako fama volat da ih opet pokušavaju maknuti iz norme. Ja bih se vrlo rado mijenjala s razredništvom za jedan razred nastave matematike! Uza sve ispravke i pripreme koje uz to idu. I još 2 sata prekonorme.
elarac
Savjetnik

Postby ahorvatek » ned lis 04, 2009 7:03 pm

I ja se slažem da 2 sata za razredništvo nisu dovoljna.
A da organiziramo neku peticiju o tome? Samu za sebe ili uz još neke teme?
Sad ili kasnije?
...

Medeja je napisao/la:I još nešto. Na sjednicama RV uglavnom sjede kolege koji su i sami razrednici. Ostalih nema. Nikome ne nedostaju. Neki se ispričaju, a neki ni to.

Uh, vaš ravnatelj, izgleda, ne radi svoj dio posla baš kako treba.
Možda da ubuduće najavu sjednice RV-a svog razreda jasno staviš na oglasnu ploču, uz napomenu (pismenu, na tom istom papiru) da kao razrednik smatraš da svi koji predaju trebaju biti prisutni, a u suprotnom ćeš sjednicu (ako ih bude puno falilo) odgoditi za termin u kojem će moći svi doći...
Pa neka oni koji samovoljno i bez objašnjavanja ne dođu, kasnije objašnjavaju svima drugima iz tog RV-a koje su oni budale što su došli.
Tako im svima i reci.
ahorvatek
Ministar

Postby livius » ned lis 04, 2009 7:44 pm

elarac, došao i otac na informacije pa kazao da bivša laže samo da ga ocrni. I tako su se oni prepucavali preko leđa djece. Smirilo se sad, hvala Bogu. Inače, ne znam odakle mom ravnatelju to, ali on veli da je razredništvo u zaduženjima u biti 4 sata, ne dva. On to računa, dva u školi (SRZ + sat informacija) i dva sata priprema kod kuće. Malo čudna matematika jer to nigdje ne vidim u svojim zaduženjima. Glede sjednica RV-a kod nas svi moraju dolaziti koji mogu, osim toga sazivamo te sjednice ako je nešto kratko pod velikim odmorom, a ako je dulje odmah nakon nastave, pa malo tko može pobjeći.
livius
Nastavnik/Učitelj

Postby Medeja » ned lis 04, 2009 7:55 pm

livius je napisao/la: Postoji članak u Zakonu o odgoju i obrazovanju (ne znam više koji broj) gdje stoji da je škola dužna prijaviti sve što krši djetetova prava i ugrožava njegov psihofizički razvoj (nasilje u obitelji itd.), a takve stvari prvi sazna razrednik.

Aha. Znači, razrednik još mora biti i pravnik. :roll:
Gle, ako moram, moram. Ali hoću da mi se plati. Nisam Caritas. I oni u Centrima za soc. skrb za taj posao dobivaju plaću, malo veću nego mi.
Sve ja to razumijem i nisam gluha za nevolje djece i roditelja. Nepravedno je da je to za rezrednika obaveza, a za druge dobra volja. To nije pošteno.
Kao što kaže kolegica, radije još jedan odjel, 4 sata u nastavi tjedno više, (od toga bi 2 bila prekovremena :) ) nego razredništvo.
Mrzim razredništvo.

Imam ja i drugih ideja. Da se rotiramo kao razrednici, a ne da neki nikad nisu razrednici, jer se, etojeli, ne snalaze, a mi koji to možemo, neka razredničimo do penzije.
Medeja

Next

Return to Hrvatska - zemlja znanja