Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

spolni odgoj u školama

Diskusije o plaćama, uvjetima rada, perspektivi, obrazovanju u Hrvatskoj, strategiji, državnoj obrazovnoj politici...

Moderators: Gavran, some1

Re: spolni odgoj u školama

Postby Gavran » sub sij 07, 2012 9:17 am

Inače, je li još nekome zabavno kako se na temi o spolnom odgoju odmah počelo pričati o vjerinauku? ;)

A da damo svećenicima da predaju spolni odgoj? :)

Nego, Leeroy, pišeš li?
U nama vrijeme se mijenja i svi su opet spremni da se bore za san
U nama vrijeme se mijenja, sa barikada reći ćemo
No pasaran
Gavran
Site Admin

Has thanked: 13 time
Have thanks: 400 time
Struka: Fizika

Postby Tika » sub sij 07, 2012 10:16 am

Gavran je napisao/la:A da damo svećenicima da predaju spolni odgoj? :)

Pa oni to već rade!!
Kopiram teme za 7. razred iz nastavnog plana i programa za vjeronauk:
2. Tjelesni i duševni razvoj u pubertetu

– »U početku Bog stvori muško i žensko…« – voljeti se i živjeti zajedno

– Otkrivamo promjene, znakove rasta i sazrijevanja (pubertet: osnovne fizičke i psihičke promjene i izazovi u doba puberteta)

– Zajedno rasti i radosno živjeti promjene

Primjetite da je riječ o 7. razredu. Da preduhitre biologiju. Za svaki slučaj...
“The journey of a thousand miles begins with a single step.”
― Lao Tzu
Tika
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 30 time
Have thanks: 19 time
Struka: matematika i informatika

Postby leeroy » sub sij 07, 2012 1:51 pm

Gavran je napisao/la:Inače, je li još nekome zabavno kako se na temi o spolnom odgoju odmah počelo pričati o vjerinauku? ;)

A da damo svećenicima da predaju spolni odgoj? :)

Nego, Leeroy, pišeš li?

Oporavljam se od jučerašnjeg izlaska i spremam za današnji :D, ali potrudit ću se sročiti nešto suvislo, ako ne prije onda početkom tjedna.
A možda nam se i doministrica ili netko iz tih redova javi u temu pošto kaže da nas prate... :D
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 132 time
Have thanks: 179 time
Struka: biologija

Postby Gavran » sub sij 07, 2012 2:10 pm

Ma nije hitno, već su dobili četiri pisma, pa da ne dobiju bruh od čitanja ;) Može i krajem tjedna ;)

Ali samo ti piši, konkretno pismo s početkom i krajem je dokument koji može stajati samostalno i koji se može citirati. Rasprava na nekom forumu nije.
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby galadrijel » sub sij 07, 2012 4:32 pm

Gavran je napisao/la:Inače, je li još nekome zabavno kako se na temi o spolnom odgoju odmah počelo pričati o vjerinauku? ;)

A da damo svećenicima da predaju spolni odgoj?

Cccc,učenici u 3. i 4. razredu oš gledaju redovito film o pobačaju na nastavi vjeronauka (uzgred, časna je tu šef)?!
galadrijel
Pripravnik

Has thanked: 0 time
Have thanks: 3 time
Struka: informatika

Postby Gavran » sub sij 07, 2012 5:43 pm

galadrijel je napisao/la:Cccc,učenici u 3. i 4. razredu oš gledaju redovito film o pobačaju na nastavi vjeronauka (uzgred, časna je tu šef)?!

Krasno. Moje pitanje je: zašto ne znamo o kojoj školi je riječ?

Svi se nešto bune, ali kada treba dati konkretnu informaciju, sve što se čuje je gromoglasna tišina.
No pasaran
Gavran
Site Admin

Postby bubamara » sub sij 07, 2012 6:07 pm

Ja sam pitala u jednom postu jel se možda radi o katoličkoj gimnaziji (vezano za ono preskakanje gradiva u srednjoj školi), ali nisam dobila odgovor.

Film o pobačaju trebao bi ih kao zgroziti. A što bi bilo da pogledaju film o malo težem porodu? To bi ih momentalno motiviralo na rađanje što većeg broja djece?
"Ako leptir zamahne krilima u Pekingu, on može uzrokovati uragan na Floridi".
bubamara
Ministar

Has thanked: 434 time
Have thanks: 492 time
Struka: kemija

Postby Luminitsa » sub sij 07, 2012 6:44 pm

Ne moraju ni gledati, mene je samo čitanje par drugih foruma navelo da dobro promislim o trudnoći. :D

Možda je opet off, ali zanima me koliko se u školi, recimo na biologiji, govori o pobačaju (konkretno, spontanom). Spominju se razne bolesti, u to sam sigurna, ali ne znam koliko se govori o psihičkim posljedicama istog. Eto još jedne crtice za spolni odgoj.

Iako, sad dok sam to napisala, toliko je situacija u životu koje nas iznenada zadese, a često se nemamo kome obratiti jer se o tome ne govori ili se potiskuje ili se podrazumijeva da se znamo sami nositi s time, a u manji sredinama bez psihologa i psihijatra takve stvari može pružiti samo škola. Ne mora to biti u sklopu spolnog odgoja, već možda neka predavanja od strane stručnjaka na SROu, čisto da nešto ostane u podsvijesti djeci... Samo nabacujem ideje, eto.
Teachers are expected to reach unattainable goals with inadequate tools. The miracle is that at times they accomplish this impossible task.
Luminitsa
Savjetnik

Has thanked: 19 time
Have thanks: 200 time
Struka: pedagoginja

Postby bubamara » sub sij 07, 2012 7:21 pm

Dobar nastavnik govori i o pobačaju i o posljedicama i o svemu, a ponajviše bi trebao govoriti kako izbjeći te vrlo neugodne i po zdravlje opasne situacije i zahvate.

Da se razumijemo, nisam zagovornik pobačaja i mislim da to nitko u načelu ne želi niti sebi ni drugima. Ali sam za legalizaciju jer će se time barem spriječiti eventualne komplikacije izazvane infekcijama i slično. Hoće li netko pobaciti ili ne, to ostavljam na izbor i savjest svakoj osobi. Nemam osobnih iskustava, ali poznajem žene koje su pobacile i to su teške traume za svaku normalnu osobu i nije jednostavno donijeti tu odluku.

Zato smatram da je puuuno važnije raditi na prevenciji nego na diskusijama i kritikama samog čina kad do toga već dođe. Postoje opravdani razlozi za pobačaj, ako je u pitanju život majke ili djeteta, ili neki drugi morbidni razlozi poput silovanja i slično. Slažem se da je tu neophodna i pomoć stručnjaka (psihijatra, psihologa, podrška obitelji i cijele zajednice).
bubamara
Ministar

Postby Luminitsa » sub sij 07, 2012 8:21 pm

Dobro, ja sam mislila na pobačaj, ne na abortus. :) Al da, moralo bi se o tome čuti i van vjeronauka.
Teachers are expected to reach unattainable goals with inadequate tools. The miracle is that at times they accomplish this impossible task.
Luminitsa
Savjetnik

Has thanked: 19 time
Have thanks: 200 time
Struka: pedagoginja

Postby Marija Lugaric » sub sij 07, 2012 8:27 pm

netko me tražio (opet?) :)

čitamo sve, bez brige

svi novi sadržaju (uključivo zdravstveni odgoj) dio su cjelovite reforme kurikuluma i nikome ne pada na pamet na postojeći program i plan nakalemiti nove sate jer bi dobili Freinkensteina

i sama sam stava da za neke sadržaje nije full nužan predmet - mislim da svi klik u glavama moramo napraviti i da za neke sadržaje je dosta imati npr 10 sati godišnje ili slično; par dana mi se kroz glavu vrti da ako budemo imali npr 2 sata tjedno (potpuna improvizacija) kroz koje ce se npr mjesec dana raditi jedno, mjesec dana drugo, da bi sve uspjeli obraditi, a da klincima ne pretrpamo raspored...

i organizacijski nije nemoguće postaviti, samo moramo malo gledati "outside the box"

i svi sretni - sadržaje imamo, ljudi zaposleni, djeca nisu preopterećena ;)

PS i tu isprike na neformalnom tonu (nekako mi forum OK za to; ako vam smeta javite pa ću se jako formalizirati)
Marija Lugaric

Have thanks: 0 time

Postby bubamara » sub sij 07, 2012 11:02 pm

Ahaaaaaaaa!
Ti novi predmeti bili bi dijelovi NOVOG kurikuluma? U kojemu bi se sadržaji postojećih predmeta izmijenili?
E to bi bilo super jer u kemiji su toliko neophodne promjene da svi vapimo (mislim, svi kemičari).
bubamara
Ministar

Postby labos » sub sij 07, 2012 11:50 pm

Imam 2 pitanja za gospođu Mariju Lugarić, ako me Gavran ne izbaci jer pitanja nemaju veze sa spolnim odgojem. Ali imaju s kurikulom i udžbenicima, što bi moglo zanimati i bubamaru više nego ostale.
Pitanja: 1. Kada možemo očekivati predmetne kurikule?
2. Koje bi se školske godine krenulo s udžbenicima napisanim prema novim kurikulima?
labos
Mentor

Have thanks: 1 time
Struka: fizika

Postby bubamara » ned sij 08, 2012 12:05 am

Misliš da me zanima više nego ostale jer sam autorica postojećih udžbenika? Ha čuj, nije zapisano u zvijezdama da bi me izdavači opet angažirali za taj posao.
Program iz kemije stvarno je očajan i zbrkan. I zbog toga mi je bilo teško i pisati udžbenik jer sam morala poštivati NPIP, a gomila stvari nije mi imala smisla niti po poretku niti po obimu sadržaja (i još mnogočemu, ključnim pojmovima...).
bubamara
Ministar

Postby ahorvatek » ned sij 08, 2012 9:54 am

Marija Lugaric je napisao/la:PS i tu isprike na neformalnom tonu (nekako mi forum OK za to; ako vam smeta javite pa ću se jako formalizirati)

Ja Vas lijepo molim, nikakve isprike!

Taj neformalni ton je odličan za otvoren i "normalan" razgovor.

Kad pišemo pismo na MZOS i kad nam odgovarate na to, onda treba biti službeni ton. Ovako kako ste sad napisali prošli mail, je odličan ton za forum. Malo nas informirati da ne zabrazdimo skroz na krivu stranu, da nas "smirite" kad se uplašimo da MZOS ode ukrivo i sl.
Drago nam je svima da nas čitate.
A vidite da i mi, iako nas čitate, i dalje baljezgamo po ljudski, ne trudeći se formalizirati se. Tako ljudi najotvorenije i najiskrenije funkcioniraju, i tako i imaju najviše volje za komunikaciju...
(valjda)

A ono što ste napisali o "uklapanju" nekih predmeta unutar drugih predmeta, super zvuči!
ahorvatek
Ministar

Has thanked: 7 time
Have thanks: 94 time
Struka: matematika

Postby labos » ned sij 08, 2012 11:29 am

bubamara je napisao/la: Ha čuj, nije zapisano u zvijezdama da bi me izdavači opet angažirali za taj posao.

Ako je točno ono što sam čuo o tvojim udžbenicima, izdavači bi se trebali otimati za tebe.
labos
Mentor

Have thanks: 1 time
Struka: fizika

Postby galadrijel » ned sij 08, 2012 11:39 am

Gavran je napisao/la:
galadrijel je napisao/la:Cccc,učenici u 3. i 4. razredu oš gledaju redovito film o pobačaju na nastavi vjeronauka (uzgred, časna je tu šef)?!

Svi se nešto bune, ali kada treba dati konkretnu informaciju, sve što se čuje je gromoglasna tišina.

Ja sam se bunila i to direkt ravnatelju, nije da me casna voli, ali zato se nedjeljom ne opterecujem njom!
galadrijel
Pripravnik

Postby galadrijel » ned sij 08, 2012 11:42 am

Gavran je napisao/la:

Gavrane, vjerujem da ti zivis u centru Londona ili mozda Zagreba.
Jedva mi je pop dosao blagoslovit kucu!
galadrijel
Pripravnik

Postby bubamara » ned sij 08, 2012 12:23 pm

Marija Lugaric je napisao/la:i sama sam stava da za neke sadržaje nije full nužan predmet - mislim da svi klik u glavama moramo napraviti i da za neke sadržaje je dosta imati npr 10 sati godišnje ili slično; par dana mi se kroz glavu vrti da ako budemo imali npr 2 sata tjedno (potpuna improvizacija) kroz koje ce se npr mjesec dana raditi jedno, mjesec dana drugo, da bi sve uspjeli obraditi, a da klincima ne pretrpamo raspored...

Ovo je kao ideju već netko spomenuo i to nije loša zamisao ako se dobro isplanira. Pa i na faksu se neki kolegiji slušaju jedan, a neki dva semestra. Recimo, građanski odgoj prvo polugodište (e sad je tu opet nejednako trajanje tih obrazovnih razdoblja, ali dobro, nije to neka prepreka), a drugo polugodište zdravstveni odgoj. Ili obratno. Ovisi sadržajno koliko bi realno sati trebalo za koji predmet.

Ne znam imate li viziju koji bi se sadržaji obrađivali u građanskom odgoju (za zdravstveni-spolni odgoj otprilike znam), ali sam sigurna da nije potrebna cijela nastavna godina za to (kao što ste i Vi napisali).

Vjerojatno bi se rasteretili sadržaji iz biologije, povijesti, geografije, kemije, ali ne na način da se smanji satnica tih predmeta (nadam se).

Možda ne bi bilo loše da nam barem neku sitnicu odate o novom kurikulu pa da možemo otvoriti novu temu KURIKUL tako da ne odlazimo u off topic na postojećim temama ;)

I naravno, jako mi je drago što nas čitate i što uvažavate naša mišljenja temeljena na iskustvima. Hvala Vam na tome.
Zadnja izmjena: bubamara; ned sij 08, 2012 12:34 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
bubamara
Ministar

Postby Gavran » ned sij 08, 2012 12:30 pm

galadrijel je napisao/la:Gavrane, vjerujem da ti zivis u centru Londona ili mozda Zagreba.
Jedva mi je pop dosao blagoslovit kucu!

Živim u pregrađu Zagreba (i dalo bi se diskutirati koliko je to uopće Zagreb).

A generalno, ako je ovaj post imao poantu, meni je pobjegla.

Osim ako si htjela reći "Živim u malom mjestu pa će me kamenovati ako se bunim." U tom slučaju, buni se anonimno. Na primjer, možeš meni poslati sve informacije privatno pa ću ih ja proslijediti dalje.
No pasaran
Gavran
Site Admin

PreviousNext

Return to Hrvatska - zemlja znanja