Welcome
Dobrodošli na Forum za nastavnike i učitelje!

STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD BEZ ZASNIVANJA RADNOG ODNOSA

Informacije o nastavnicima koji traže škole i školama koje traže nastavnike.

Moderators: Gavran, some1

Re: STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE ZA RAD BEZ ZASNIVANJA RADNOG ODN

Postby kety » pet stu 09, 2012 4:39 pm

Eto, par pitanja vezano za volontere pripravnike!
1. Smije li volonter ići na zamjenu drugim profesorima (samostalno, bez prisutnosti mentora)?
2. Smije li volonter pitati i ocjenjivati učenike?

Neki kažu da volonteri uopće ne smiju samostalno na nastavu, što mi je apsurdno, jer pripravnici smiju. :blink:
kety

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Struka: Hrvatski jezik i književnost

Postby Luminitsa » pet stu 09, 2012 5:26 pm

Tako sam nešto i ja načula; kao, volonteri nisu zaposlenici škole pa ne mogu sami. Ne znam otkud im to, iskreno. Trebalo bi istražit.
Teachers are expected to reach unattainable goals with inadequate tools. The miracle is that at times they accomplish this impossible task.
Luminitsa
Savjetnik

Has thanked: 19 time
Have thanks: 193 time
Struka: pedagoginja

Postby bambam » uto tra 02, 2013 12:22 pm

Pitanje u vezi javnog poziva za stručno osposobljavanje za nastavnika stručnih predmeta... da li mogu u školi tražiti da je uvijet za stručno osposbljavanje posjedovanje pedagoških kompetencija?
Zena mi je dipl.ing, naravno da nema ni jedan dan staža u struci, i malo mi je nelogično da za radno mjesto nastavnika stručnog predmeta za koji ne vjerujem da ce naci nekoga tko ima stručnu spremu i pedagoške kompetencije traže pedagoške kompetencije kao uvijet za stručno osposobljavanje. Istina je da škole mogu tražiti što oće, ali nekako mi je glupo... nakon xxx godina sada se pojavila prilika (ako se to moze nazvati prilikom... dipl.ing sa placom od 1.600 kn) i onda postavljaju neke nelogične zahtjeve.
bambam

Has thanked: 1 time
Struka: Ne radim u školi.

Postby leeroy » uto tra 02, 2013 12:32 pm

bambam je napisao/la:Pitanje u vezi javnog poziva za stručno osposobljavanje za nastavnika stručnih predmeta... da li mogu u školi tražiti da je uvijet za stručno osposbljavanje posjedovanje pedagoških kompetencija?
Zena mi je dipl.ing, naravno da nema ni jedan dan staža u struci, i malo mi je nelogično da za radno mjesto nastavnika stručnog predmeta za koji ne vjerujem da ce naci nekoga tko ima stručnu spremu i pedagoške kompetencije traže pedagoške kompetencije kao uvijet za stručno osposobljavanje. Istina je da škole mogu tražiti što oće, ali nekako mi je glupo... nakon xxx godina sada se pojavila prilika (ako se to moze nazvati prilikom... dipl.ing sa placom od 1.600 kn) i onda postavljaju neke nelogične zahtjeve.

Mogu tražiti što hoće, ali pitanje hoće li to dobiti.... znam da je praksa kod onih kojima zbilja treba neka struka da zaposle nekog bez PEPSI kompetencija, ali ga obvežu da ih u nekom razumnom roku položi. Bez njih ionako ne može dobiti stalno zaposlenje u školi.
"Živimo u vrijeme u kojem razdor između vrhunske znanosti i masovnog neznanja nikad nije bio veći."
(Tvrtko Švob)
leeroy
Savjetnik

Has thanked: 129 time
Have thanks: 170 time
Struka: biologija

Postby zadiesmith » uto tra 02, 2013 3:08 pm

kety, moja pripravnica-volonterka mene najnormalnije mijenja. osim svojih 70/35/4 uskoči kad mi zatreba (bolovanje i slično). to nije puno, jer imam samo 9 sati engleskog tjedno, ali odradi ih. njoj to, kako kaže, puno znači, jer 35 sati u nastavnoj godini i nije baš nešto puno.

znam da u drugim školama pripravnici-volonteri uskaču kao zamjene i na druge predmete, ali ja sam se tome usprotivila (ona je pripravnik iz engleskog i nema što mijenjati povijest, npr.).

ispravlja testove zajedno sa mnom, ali ne upisuje ocjene, niti satove koje održi.
zadiesmith
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 63 time
Have thanks: 30 time
Struka: strani jezici

Postby Zeldorn » uto tra 02, 2013 6:27 pm

bambam je napisao/la:Pitanje u vezi javnog poziva za stručno osposobljavanje za nastavnika stručnih predmeta... da li mogu u školi tražiti da je uvijet za stručno osposbljavanje posjedovanje pedagoških kompetencija?

To je, koliko sam shvatio, malo nedorečeno. Kod natječaja za radni odnos se može zaposliti osoba bez pedagoških kompetencija, ali se svakih nekoliko (5?6?) mjeseci mora raspisivati novi natječaj za to radno mjesto. Moguće je i da ljudima u školi to nije baš najjasnije, budući da se stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa potpisuje na trajanje 12 mjeseci...
Verloren ist nür wer sich selbst aufgibt.
Zeldorn

Struka: Povijest (a možda i engleski)

Postby poison » uto tra 02, 2013 7:15 pm

stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa je ustvari stažiranje kako bi se stekli uvjeti za polaganje stručnog ispita.
pripravnički staž se ne može započeti bez položenih pedagoških kompetencija, bar koliko sam ja shvatila i kako mi je rečeno. (negdje smo - možda čak i na ovoj temi - imali prilike razmjenjujući iskustva vidjeti da nije ni to svugdje isto...) stručni ispit se bez njih sigurno ne može polagati.
tom linijom mi je logično da neće za pripravnika-volontera uzeti nekoga bez pedagoških kompetencija.

sad ja moram postaviti pitanje: a zašto ne položi pepsi ako se planira zaposliti u školi? ako se zaposli u školi morat će i ovako i onako, a s pedagoškim kompetencijama će imati komparativnu prednost pred onima koji ju nemaju.
SVI SMO MI BUBAMARA!

"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert

poison has been thanked by:
poison
Savjetnik

Has thanked: 521 time
Have thanks: 240 time
Struka: engleski i njemački jezik

Postby bambam » sri tra 03, 2013 8:47 am

poison je napisao/la:

stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa je ustvari stažiranje kako bi se stekli uvjeti za polaganje stručnog ispita.
pripravnički staž se ne može započeti bez položenih pedagoških kompetencija, bar koliko sam ja shvatila i kako mi je rečeno. (negdje smo - možda čak i na ovoj temi - imali prilike razmjenjujući iskustva vidjeti da nije ni to svugdje isto...) stručni ispit se bez njih sigurno ne može polagati.
tom linijom mi je logično da neće za pripravnika-volontera uzeti nekoga bez pedagoških kompetencija.

sad ja moram postaviti pitanje: a zašto ne položi pepsi ako se planira zaposliti u školi? ako se zaposli u školi morat će i ovako i onako, a s pedagoškim kompetencijama će imati komparativnu prednost pred onima koji ju nemaju.

Da, na kraju je tako, posto je pepsi uvijet za stručni ispit, nema smisla uzimati nekoga na stucno osposobljavanje na godinu dana jer u tom roku (natjecaj je raspisan prije tjedan dana) ne moze poloziti pepsi i izaci na strucni.
Na kraju ce biti tako da cemo morati sami platiti pepsi, inace nije bilo u planu rad u skoli, ali sad i to postaje jedna od opcija.
bambam

Has thanked: 1 time
Struka: Ne radim u školi.

Postby lass1988 » uto svi 28, 2013 6:56 pm

Pa vi ljudi moji niste normalni. Što ste sve tu natrkeljili, zašto širite bez veze dezinformacije? Pogotovo ako ste nešto čuli, a niste sigurni. Mislim, većina vas je tu završila fax, a ne zna čitati i ne zna sama tumačiti stvari. Pozivate se na Pravilnik u kojem se spominju samo a) učitelji pripravnici i b) učitelji volonteri. Pa niste vi volonteri da bi trebali održati 35 sati pred mentorom i odslušati 70. Jeste potpisali nekakav ugovor o volontiranju? Mislim, dajte malo mozak uključite. Ako se u nekoj školi stručno osposobljavate (dakle za 1600 kn) dužni ste odraditi 10 sati pred mentorom, 4 sata pred komisijom i odslušati 30 mentorovih sati. I niakko drugačije. Mislim, šta mene briga, samo si vi odrađujte kao volonteri. Ja sam u OŠ stažirala po Mrsićevom modelu, odslušala 30, održala 14 i najnormalnije položila stručni. I svi oko mene su radili isto, i razredna nastava i kolegica iz geografije i kolegica iz engleskog jezika. Tak da ne mogu vjerovati kakve gluposti širite, a samo zato jer se nekome neda pitati osobu koja to zna, nego bez veze nagađete, ili vi ili osobe koje vam sastavljaju plan stažiranja. I na taj način zbunjujete druge i što je još gore, onima koji uopće ne znaju što i koliko moraju, dajete krive informacije. Stvarno svašta.
lass1988

Struka: Povijest

Postby lass1988 » uto svi 28, 2013 7:00 pm

I da, reakcija na još jednu nebulozu koju ste iznijeli: Nikakav radni staž vam ne ide ako se stručno osposobljavate bez zasnivanja radnog odnosa. Dakle, čak se iz naziva tog modela sve zna.
lass1988

Postby poison » uto svi 28, 2013 7:36 pm

draga kolegice, bilo bi zgodno kada biste, upadajući na forum, u prva dva posta, uvrijedili još koju osobu. možda to ispravite trećim?
lijepo je što posjedujete točne informacije, ali mogli biste ih iznijeti malo manje patronizirajućim stilom pisanja. niti vam je tko što psovao, niti tražio od vas da radite nešto, pa da ovako častite sve redom.

nadalje, AKO je vaša informacija točna, potpuno je jasno (svakome tko vidi dalje od svog nosa) kako je do eventualne zabune i pogrešne interpretacije moglo doći. naime, učitelj pripravnik, koji je primljen u radni odnos, IMA svoj(e) razred(e) u kojem/kojima odrađuje nastavu 12 mjeseci. osoba koja je primljena na stažiranje bez zasnivanja radnog odnosa NEMA svoj(e) razred(e), nego, kao i volonter po starom modelu, prije nego što je volontiranje zabranjeno, prati mentora u njegovim razredima, promatra nastavu, eventualno se uključuje u određenim etapama... od volontera se očekivalo da samostalno u mentorovom razredu odradi veći broj sati jer, za razliku od regularnog pripravnika, ne odrađuje 20-i-kusur sati vlastite nastave svaki tjedan. vrlo je jasno kako i zašto su povučene paralele.

vama još jednom zahvaljujemo na prosvjetljivanju, iako ne i na načinu na koji ste to izveli. to biste ipak trebali malo vježbati :kava:
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby dora87 » sri svi 29, 2013 3:51 pm

Ja sam prošle godine u studenom završila sa osposobljavanjem u jednoj gimnaziji i nedavno sam uspješno položila stručni. Kada su mi u školi pisali program stažiranja točno su mi rekli da treba imati 70/35 (tako i piše u nekom zakonu ili pravilniku, ne znam točno koji sad) i od ovih 35 održanih sati 4 trebaju biti ispred komisije. Godina dana staža mi je uredno upisana u radnu knjižicu, a na HZZ mi je rečeno da se ovih 1600kn službeno ne računa kao plaća za odrađeni posao nego kao naknada za topli obrok/troškove prijevoza pa su stoga svi po ovom modelu volonteri, a ne pripravnici.Zaista nije potrebno nikakvo neugodno obraćanje na forumu jer ispada da smo mi koji smo odradili 70/35 (ili neki koji će to tek odraditi) nepismeni, a zapravo radimo što nam kažu ljudi na HZZ i pedagoške službe koji su ipak bolje upućeni od nekih.

dora87 has been thanked by:
dora87

Have thanks: 5 time
Struka: Engleski i hrvatski jezik

Postby lass1988 » sri svi 29, 2013 8:59 pm

U svojem postu nisam apsolutno nikoga uvrijedila, ne znam što vama predstavlja riječ uvreda. Samo sam realna. Nije nikakva uvreda reći nekome da ne zna čitati ili je nepismen, to je naša realnost. Po školama rade mnogi učitelji i profesori koji naprosto ne znaju čitati, kao i njihovi učenici pa onda nagađaju i time zbunjuju one koji o tome ne znaju puno. To se odnose i na one koji sastavljaju program stažiranja. Jednostavno sami protumače neke stvari jer je eto, očito jako teško nazvati Ministarstvo, raspitati se i napraviti sve za tog jadnog pripravnika. S. I nisam rekla da su ljudi koji su odradili 70 35 nepismeni, nego suprotno. Žao mi je što se takve krive informacije serviraju onima koji se tek upoznavaju s tom procedurom. Jer, sami rad za 1600 kn je veliko ponižavanje, zašto onda još dodatno mučiti i zbunjivati ljude koji se u to upuštaju. I naravno da s tim stručnim osposobljavanjem ne ide radni staž, krivo su ti upisali. Sama riječ ti govori: BEZ ZASNIVANJA RADNOG ODNOSA (nisi bila u radnom odnosu). Ne znam kako bi to trebala objasniti da bude jasno. Mislim, pa to je bar logično. Mojim kolegicama i kolegama to nije upisano u r.knjižicu, nije niti meni. Nadam se da nećeš imati frke zbog toga negdje. I još nešto, ne vjerujte potpuno ljudima s HZZ-a. Vrlo, vrlo često prenose krive informacije jer također nisu svi upoznati s procedurom. (Jel i ovo uvreda?). Eto to je sve. Volontirajte vi kako hoćete, 70/35/4 ili 30/10/4-meni je aps.svejedno. Ja sam svoj ispit položila. Žao mi je ako sam nekog uvrijedila, nije mi bila zaista namjera. Možda sam malo žešće reagirala, ali sve zato jer mi se gadi ovaj Mrsićev model i to ponižavanje pripravnika. Neću više ovdje ništa komentirati jer očito oni koji su objektivni i žele pomoći novima, ovdje nisu dobrodošli.
I kad se već brinete o meni i mojem načinu iznošenja stava (hvala što ste mi pripisali terapiju) jedan savjet: umjesto komentiranja stilova pisanja, radije se pobrinite, saznajte, provjerite, argumentirajte, preispitajte neistine koje se ovdje iznose pa će svim novima u ovome, biti puuuno puuno lakše. Lijep pozdrav
lass1988

Postby poison » čet svi 30, 2013 9:52 am

znači, kada netko upadne na forum i u prvom postu napiše:

lass1988 je napisao/la:Pa vi ljudi moji niste normalni. Što ste sve tu natrkeljili, zašto širite bez veze dezinformacije? Pogotovo ako ste nešto čuli, a niste sigurni. Mislim, većina vas je tu završila fax, a ne zna čitati i ne zna sama tumačiti stvari.
....
Tak da ne mogu vjerovati kakve gluposti širite, a samo zato jer se nekome neda pitati osobu koja to zna, nego bez veze nagađete, (...)

a u drugom:

lass1988 je napisao/la:I da, reakcija na još jednu nebulozu koju ste iznijeli: Nikakav radni staž vam ne ide ako se stručno osposobljavate bez zasnivanja radnog odnosa. Dakle, čak se iz naziva tog modela sve zna.

to će većina ljudi shvatiti kao vrijeđanje. dobrohotni savjeti se daju drugačijim tonom.
a apropos drugog posta, i nezaposlene žene koje su rodile i provele godinu dana na porodiljnom imaju pravo upisa godine dana staža u radnu knjižicu. a ni one nisu sklapale nikakav ugovor o radu, niti zasnivale radni odnos. znači, svašta je moguće, zar ne? :D

a što se tiče prozivanja ljudi da su nepismeni... suzdržat ću se komentara. :kava:

lass1988 je napisao/la: Možda sam malo žešće reagirala, ali sve zato jer mi se gadi ovaj Mrsićev model i to ponižavanje pripravnika. Neću više ovdje ništa komentirati jer očito oni koji su objektivni i žele pomoći novima, ovdje nisu dobrodošli.

malo žešće? :kava: nitko ovdje ne govori da je taj model stažiranja dobra stvar. ljudi samo pokušavaju iz govana u kojima su se našli izvući najbolje što mogu - pa makar to bio i položen stručni ispit s kojim se vraćaju na biro. neki od njih u nadi da će ih se škola u kojoj su odradili stažiranje sjetiti kada budu tražili zamjenu idući puta, ili da će ih mentorica ili ravnatelj preporučiti dalje. ovaj forum je apsolutno kriva adresa za prosipanje žuči.
što se tiče dobrodošlice, svi koji su voljni konstruktivno raspravljati i ljubazno objašnjavati stvari su više nego dobrodošli.

I kad se već brinete o meni i mojem načinu iznošenja stava (hvala što ste mi pripisali terapiju) jedan savjet: umjesto komentiranja stilova pisanja, radije se pobrinite, saznajte, provjerite, argumentirajte, preispitajte neistine koje se ovdje iznose pa će svim novima u ovome, biti puuuno puuno lakše. Lijep pozdrav

ovo je FORUM. na njemu ljudi pišu o svojim iskustvima. to što je dvadesetoro ljudi prije vas imalo drugačije iskustvo od vašega, znači da je netko u krivu, istina. ali ne znači da su ti ljudi glupi, nepismeni, lažu... i to se sve, opet ponavljam, može reći na konstruktivniji i ljubazniji način. :papa:

ps
isto mi nije jasno zbog čega mislite da ste bolje prošli jer ste samostalno odradili manje sati? pripravnice-(ne)volonterke koje poznajem grebu rukama i nogama da održe što više sati u mentorovim razredima, a ne što manje. :neznam:
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby lass1988 » sub lip 01, 2013 2:35 pm

Kao što sam i rekla, ne planiram više ulaziti u rasprave oko svojeg načina iznošenja stava, niti se planiram nekome ispričavati jer i dalje stojim kod toga da nikoga nisam uvrijedila. Tako da je, što se toga tiče, ta rasprava za mene završena, sve sam rekla što mislim. Samo ću reagirati na dvije stvari.
Prvo: Nisam rekla niti u jednoj rečenici da su ovi forumaši koji su komentirali oduševljeni služenjem drugima za 1600 kn. Znam da nisu kao što znam kakav je osjećaj sjediti doma bez posla, kad si potpuno bespomoćan. Sama sam bila u toj situaciji i isto sam prošla to stručno osposobljavanje za 1600 kn s ciljem da budem što više u školi i da što više naučim.
Drugo, puno važnije je sljedeće: DA, puno sam bolje prošla od onih koji su imali 70/35. A znate zašto? Nekako po vašim komentarima vidim da vi niste prošli taj Mrsićev model (isprike ako sam krivo zaključila). Što znači da niste iz tjedna u tjedan, gotovo svaki dan, morali mijenjati druge učitelje iz svih nastavnih predmeta jer se eto njima sprdnulo nekud otići jer su imali "važnijeg posla", niste morali tajnici i računovotkinji pomagati oko školske papirologije svaki dan, a pogotovo u ljetnim mjesecima, nositi učiteljima kave, kopirati, printati učiteljima testove, nastavne listiće, knjige, biti pratnja na maturalcu 7 dana bez ikakve naknade, pisati za web stranice škole, onako neiskusan voditi 25 učenika u školu plivanja, sjediti svaki dan sam u zbornici do 16h jer nisam prije mogla izaći. Osjećati se jadno i bezvrijedno jer ne obavljaš posao za kojeg si se školovao. Osjećati se glupo jer te drugi učitelji gledaju sa žaljenjem svaki put kad nešto radiš za njega ili nekog drugog. ....Eto, ovi poslovi su samo neki koje sam obavljala kroz tu mučnu godinu dana, da ne govorim da to nije niti približno sve. I još ću jednom napomenuti: DA, puno sam bolje prošla. Ne znam kako bih stigla napisati 70 osvrta na satove mentorice i napisati skoro 4O priprema koje za moj predmet moraju biti jako detaljne jer se dnevnik stažiranja temeljito pregledava. Nije samo tako jednostavno doći u školu i održati sat. To bi vam trebalo biti itekako jasno. I što je još jako važno, moja mentorica je u školi u kojoj sam stažirala ( a nisam htjela/mogla u nekoj drugoj zbog troškova prijevoza) bila na pola radnog vremena, 2 dana u tjednu, blok satovi. Satove nisam mogla održavati kad sam htjela. Smatram da je itekako dosta za nas koji smo se stručno osposobljavali za 1600 kn održati 14 sati i odslušati 30. Mentor onima nesigurnima uvije može dati još sati da održe. Po čemu sam ja to, u vrijeme kad sam stažirala bila drugačija od svojeg kolege koji je u jednoj školi radio na pola radnog vremena i trebao odslušati 30, održati 14. Samo u tome što je on bio u radnom odnosu, a ja ne. Radila sam po zamjenama i na svim ovim poslovima koje sam gore navela milijun put više od njega. Moja su oba roditelja profesori cijeli svoj život i jako dobro znam da se osobine dobrog profesora ne stječu u prvih godinu dana koliko ti god sati održao. Nekima ni 500 sati neće biti dovoljno da postanu dobri učitelji i profesori. Sjetite se samo koliko ste i sami loših profesora kroz školovanje imali, što u OŠ i SŠ, što na faksu. Kažete da se neki pripravnici trgaju da odrade što više sati...možda, ali im to nije garancija da će sat na stručnom ispitu odraditi vrhunski, kao što i sat pripravnika koji rade može ispasti katastrofalan (ako pričamo o kratkoročnom cilju:polaganju stručnog ispita). Uči se cijeli život, postaje se bolji iz godine u godinu (ako ti je stalo do toga), napreduješ s iskustvom kojeg stječeš. Ne postaješ fenomenalni profesor polaganjem stručnog ispita. To je tek početak tvojeg puta, učenja i napredovanja u struci. Zato i svi imamo na stručnom mentora koji nam ukaže što nije dobro u pripremi, kako bi bilo bolje, na što paziti itd.
To što sam bolje prošla kroz to stažiranje ne znači da smatram da su oni koji su održali više sati neupućene budale. Od viška nikad nikoga nije boljela glava, ali da je to bio veliki teret na pripravnička leđa, bio je. Pogotovo ako su bili u svojim školama uz to glavna potrčkala (kao ja). Eto, to je sve. Mislim da je iz ovoga i više nego jasno zašto mi je žao što se plasiraju krive informacije. Pozdrav, Tamara.
lass1988

Postby poison » sub lip 01, 2013 2:59 pm

dakle, malo iznad piše kolegica:

zadiesmith je napisao/la:kety, moja pripravnica-volonterka mene najnormalnije mijenja. osim svojih 70/35/4 uskoči kad mi zatreba (bolovanje i slično). to nije puno, jer imam samo 9 sati engleskog tjedno, ali odradi ih. njoj to, kako kaže, puno znači, jer 35 sati u nastavnoj godini i nije baš nešto puno.

znam da u drugim školama pripravnici-volonteri uskaču kao zamjene i na druge predmete, ali ja sam se tome usprotivila (ona je pripravnik iz engleskog i nema što mijenjati povijest, npr.).

ispravlja testove zajedno sa mnom, ali ne upisuje ocjene, niti satove koje održi.

što će reći da su vaše prisustvo u školi bezočno i bezobrazno iskoristili i žao mi je zbog toga. :(
to nije do mrsićevog modela nego do toga da su u školi bezobrazno odlučili da ćete im vi biti katica za sve i pouvaljivali vam stvari koje pripravnik-volonter ni u ludilu ne bi trebao raditi. još bi samo nedostajalo da su vas poslali da perete wc-e i kosite školsko dvorište. :gaah:
mene TAKVE stvari ljute! :gaah:
SVI SMO MI BUBAMARA!

Frank Herbert
poison
Savjetnik

Postby divanek » sub lip 01, 2013 3:26 pm

lass1988 je napisao/la:Po čemu sam ja to, u vrijeme kad sam stažirala bila drugačija od svojeg kolege koji je u jednoj školi radio na pola radnog vremena i trebao odslušati 30, održati 14. Samo u tome što je on bio u radnom odnosu, a ja ne.

Po tome da on nije održao samo 14 sati, nego 350.

divanek has been thanked by:
divanek
Mentor

Have thanks: 56 time
Struka: matematika

Postby zadiesmith » sub lip 01, 2013 3:52 pm

lass1988 je napisao/la: DA, puno sam bolje prošla. Ne znam kako bih stigla napisati 70 osvrta na satove mentorice i napisati skoro 4O priprema koje za moj predmet moraju biti jako detaljne jer se dnevnik stažiranja temeljito pregledava. Nije samo tako jednostavno doći u školu i održati sat.

oprosti, mogu li te nešto pitati?

imam pripravnicu po "Mrsićevom modelu" i modelu 70/35.
održi otprilike 3-5 sati mjesečno...zar zaista misliš da je nemoguće napisati 3-5 detaljnih priprema mjesečno?
isto tako, odsluša 7-10 mojih sati mjesečno...zar je zaista nemoguće napisati 7-10 osvrta mjesečno??

ne razumijem kako ćeš pisati pripreme kad budeš imala 20-23 sati nastave tjedno... :S

sve ostalo što si radila, nije posao pripravnika.
zadiesmith
Nastavnik/Učitelj

Has thanked: 63 time
Have thanks: 30 time
Struka: strani jezici

Postby lass1988 » ned lip 02, 2013 10:00 am

E pa došli smo do problema- da pripravnici to ne bi trebali raditi, ali rade masovno, po svim školama. Samo je problem u tome što se to ne govoi, nego ludiš u sebi jer si tamo obično potrčkalo i jedva čekaš da prođe ta prokleta godina dana da prestaneš biti nečiji sluga. i još ću jednom naglasiti- pripravnici ne smiju obavljati zamjene učitelja, ali to se masovno radi, no nitko se tome ne suprotstavlja jer nisi tamo da se suprotstavljaš. To je generalno problem veliki. I znaš što se onda dogodi? Dođeš na stručni ispit i savjetnik te popljuje i kaže da ne priznaje pripravnike koji su stažirali po tom modelu. Eto, to se desi.

Da, ali taj isti kolega ziher nije crnčio svaki dan do 16 u školi, nije svaki dan mijenjao drugog učitelja i održavao hrpu sati, radio tajničke poslove, nije svaki dan u ljetnim mjesecima sjedio u zbornici, nije radio masu poslova koje smo radili mi koji smo po tom modelu stažirali. Opet ću ponoviti: da, to nisu poslovi pripravnika, ali to se radi u SVIM školama. Sve to zvuči fenomenalno (ako se izuzme "plaća") u teoriji, praksa i stvarnost je nešto sasvim drugačije.

Ne, ne mislim da je problem održati 40 sati i odslušati 70 u idealnoj školi u kojoj očito vi radite, ali u mojoj, kao i u školama brojnih mojih kolega, to je pravi problem. Pogotovo kad je riječ o predmetima za koje je poznato da se teško, odnosno bolje reći, uz puno više muke, stresa i truda, polažu na stručnom ispitu. A već sam i rekla, koliko mentora dođe u školu samo 1 dan u tjednu? Što, trebala sam se voziti 15 km svaki dan i izdvajati novce od te mizerije za putne da bi mi u nekoj školi bilo malo bolje? Mislim, svaka čast ako vaša pripravnica radi u idealnom radnom okruženju, lijepo za nju, drago mi je zbog nje da ne prolazi tu muku koju je masa nas prošla ili prolazi, ali ne znači da je trenutno svima tako ludo zabavno i perfektno u školi/ama. Malo dodira sa realnošću ne bi škodilo. Moja prijateljica trenutno stažira u jednoj gimnaziji, završila je filozofiju i logiku na FF. Kako bi ona to trebala održati 39 sati filozofije, haha. Svi sve znaju kako treba ići u teoriji, e kad dođemo do prakse, vidi pravog problema.
A sad ja imam jedno pitanje: Da li vi pišete detaljne pripreme za sat, odnosno da li pišete pripreme za sat kao što ste pisali kad ste polagali stručni ispit?? Naravno da ne, kao što ih ne pišem ni ja. Napišem ono što mi treba, najvažnije, bez scenarija i svih onih stavki koje se moraju pisati u pripremama koje smo priložili dnevniku stažiranja. A svaka moja priprema iz dnevnika stažiranja nije imala manje od 15 stranica. Nije da sam ja htjela da mi priprema ima najmanje 15 stranica, već smatram da priprema za sat mora biti kvalitetna jer će ju vrlo vjerojatno savjetnik prolistati, djelomično pročitati. Tako je bilo u mojem slučaju i stvarno sam sretna da mi te iste pripreme nije popljuvao kao što je nekima.

Poison, ne slažem se nikako da "to nije do mrsićevog modela". To baš je do Mrsićevog modela. Jer on u svojoj biti je takav da si ti mali majmun koji skače za drugima. To se u samom početku znalo da će biti tako. Samo je problem u ljudima koji vjeruju da je to super odlična stvar i da nam je svima u školama odlično. Ne radimo ništa, samo hodamo po satovima mentora, održavamo satove i milina. Aha, kako da ne.
Ti si majmunček kojeg nakon godine dana šutnu van i uzmu drugog pripravnika, koji odrađuje krvavi posao, a zapošljavanja nema. Tu ne mislim samo na pripravnike u školama nego općenito. U ovoj školi u kojoj predajem hrvatski trenutno nemamo pripravnika, ali već svi ispituju hoćemo li primiti koga jer je frka kad netko treba nešto napraviti ili kad neki prof.treba nekud ići. Ali, da, pripravnici ne smiju mijenjati druge profesore, niti radili bilo što van svoje struke hahahaha. Ljudi moji, jad i bijeda. Toliko mi se to gadi da molim Boga da se nitko ne prijavi za stažiranje. Samo oni koji su to prošli, a oko sebe imam puno takvih ljudi, znaju kakva je to tlaka i osjećaj, drugi mogu samo nagađati. Svaka čast onima koji to obavljaju u idealnoj školi i okruženju.
lass1988

Postby sayka » ned lip 02, 2013 11:40 am

lass1988 je napisao/la:E pa došli smo do problema- da pripravnici to ne bi trebali raditi, ali rade masovno, po svim školama. Samo je problem u tome što se to ne govoi, nego ludiš u sebi jer si tamo obično potrčkalo i jedva čekaš da prođe ta prokleta godina dana da prestaneš biti nečiji sluga. i još ću jednom naglasiti- pripravnici ne smiju obavljati zamjene učitelja, ali to se masovno radi, no nitko se tome ne suprotstavlja jer nisi tamo da se suprotstavljaš. To je generalno problem veliki. I znaš što se onda dogodi? Dođeš na stručni ispit i savjetnik te popljuje i kaže da ne priznaje pripravnike koji su stažirali po tom modelu. Eto, to se desi.

gledaj, na tebi je da odbiješ poslove za koje nisi zadužena. ovo govorim iz iskustva kao informatičar gdje se od mene traži daleko izvan onog što mi piše u satnici, jer je za svaki dio škole zadužen "netko stručan i informatičar".

ako te netko iskorištava imaš pravo to prijaviti prosvjetnoj inspekciji.

bez direktnih prijava takvih sranja pravila se neće mijenjati, jer "oni gore" samo gledaju brojke i za njih si samo obična statistika dok ne digneš svoj glas.

žao mi je što prolaziš kroz to i žao mi je što ima još takvih. na školi gdje trenutno radim ima jedna pripravnica i od nje se traži samo ono što je propisano zakonom.
sayka
Mentor

Has thanked: 238 time
Have thanks: 102 time
Struka: nastavnik informatike

PreviousNext

Return to Radna mjesta